#2

Ladislav Ehrlich
(1886 – 1965)

Z ochozu u Drábských světniček

Ladislav Ehrlich (1886 - 1965) - Z ochozu u Drábských světniček
#2

Ladislav Ehrlich
(1886 – 1965)

323 zobrazení
2 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
24. 6. 2021 19:00

1929, olej/karton, 32 x 42 cm, sign. vlevo dole L. Ehrlich 29, rám, lehce poškozená malba a rám

Ladislav Ehrlich, původním jménem Ladislav Pavel, se narodil 26. června 1886 v Dobrovici do rodiny hodináře Emanuela Ehrlicha. Svůj umělecký talent rozvíjel studiem architektury na České technice v Praze pod vedením profesorů A. Čenského a Cechnera. Paralelně se věnoval malířství na soukromé škole Ferdinanda Engelmülera. Další etapou jeho vzdělání bylo studium v Dubrovníku u profesora Alexie Hansena. V roce 1910 se oženil s Karolínou Pézlovou.

Ehrlich se stal českým malířem a grafikem, jehož tvorba byla ovlivněna především krajinomalbou a zátiším. V průběhu kariéry vystavoval samostatně od konce 20. let na členských výstavách Sdružení výtvarných umělců Myslbek. Procestoval několik studijních cest, včetně zahraničních, a zaměřoval se na motivy jižních Čech.

Přestože byl Ladislav Ehrlich vášnivým umělcem, jeho profesní dráhu formovalo i povolání úředníka na ministerstvu železnic. Zde zastával pozici vedoucího propagandy cizineckého ruchu. Po druhé světové válce spolupracoval několik let s karlovarskými porcelánkami, kde působil jako umělecký poradce. Jeho návrhy se zaměřovaly především na motivy květin, motýlů a hmyzu.

Ladislav Ehrlich zemřel v Praze 13. září 1965, ale jeho umělecké dědictví a vášeň pro malbu krajin a zátiší žijí dál v paměti a ocenění jeho práce.