#93

Mikuláš Medek
(1926 – 1974)

MALÝ MODRÝ NUDNÝ

Mikuláš Medek (1926-1974)
Mikuláš Medek (1926-1974)
Mikuláš Medek (1926-1974)
Mikuláš Medek (1926-1974)
#93

Mikuláš Medek
(1926 – 1974)

MALÝ MODRÝ NUDNÝ

51-100
555 zobrazení
5 800 000 Kč
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Vyvolávací cena: 3 600 000 Kč
28. 5. 2022 10:00

Link
https://www.papilio.cz/auction/70/item/093

MALÝ MODRÝ NUDNÝ (TÉŽ SMUTNÝ) OBRAZ 1966 Kombinovaná technika - olej a email na plátně, 130x85 cm. Popsáno na blindrámu "M. Medek 1966 malý modrý smutný obraz". Rámováno. Publ.: Vratislav Effenberger, Anna Fárová, Antonín Hartmann a kol., Mikuláš Medek (kat. výst.), Galerie Rudolfinum Praha 2002, s. 96. Provenience: sbírka Alexandra Skalického. Mikuláš Medek - český malíř, jedna z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších postav českého i světového malířství 2. poloviny 20. století; vnuk Antonína Slavíčka, syn generála a spisovatele Rudolfa Medka a bratr Ivana Medka. Studoval Státní grafickou školu v Praze (1942–1944 ) a Akademii výtvarných umění (1945–1946). Studia zde ani na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u F. Muziky a F. Tichého nedokončil, po komunistickém převratu byl vyloučen. V roce 1951 se oženil s fotografkou Emilou Tláskalovou. V 60. letech byl přijat do Svazu výtvarných umělců. Jeho první větší výstava proběhla v roce 1963, nejcelistvější přehlídka pak v Galerii Rudolfinum v roce 2002. Medkovo dílo zpočátku vycházelo ze surrealismu. V roce 1952 nastává existenciálního období a na přelomu 50. a 60. let dospěl umělec k abstrakci. V závěru své tvorby rozvíjel imaginativní malbu a věnoval se rovněž knižní ilustraci. Po roce 1960 bylo Medkovi umožněno realizovat některé veřejné zakázky, např. oltářní obraz kostela v Jedovnicích (1963) či kompozice pro interiéry kanceláří ČSA v Damašku, Košicích (1963), Paříži (1964), Praze-Ruzyni (1969) a New Yorku (1970).

Mikuláš Medek se narodil 3. listopadu 1926 v Praze a zemřel 23. srpna 1974 také v Praze. Byl to významný český malíř, jehož dílo zaujímá v českých dějinách umění poválečné doby jedno z nejpřednějších míst. Byl vnukem Antonína Slavíčka a synem generála a spisovatele Rudolfa Medka.

V období 1926–1960 prošel různými životními etapami. Absolvoval základní školu v Karlíně a navštěvoval Akademické gymnázium. Poté se rozhodl studovat výtvarné umění. Nejprve navštěvoval Státní grafickou školu v Praze u profesora Karla Müllera, poté pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval pod vedením profesorů Karla Mináře a Vlastimila Rady. Nakonec pokračoval na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze pod vedením profesorů Františka Muziky a Františka Tichého.

Mikuláš Medek byl známý pro své surrealistické malířství, které se opíralo o různé projevy a techniky. Jeho dílo zahrnovalo realistické ztvárnění figur, materiálovou abstraktní malbu (informel) a bylo ovlivněno existencialismem. Byl aktivním členem skupiny surrealistů kolem Karla Teiga a podílel se na samizdatových sbornících a anketách o surrealismu.

Významné výstavy Mikuláše Medka probíhaly v roce 2002 v Rudolfinu a v Aule AVU v Praze. Jeho dílo je důležitým příkladem uměleckého vyjádření v české poválečné kultuře, ačkoli prožil společenskou izolaci v důsledku politických událostí a byl nucen živit se příležitostnými zakázkami.

Mikuláš Medek zemřel 23. srpna 1974 v Praze, zanechávaje po sobě významnou stopu v českém umění a kultuře.