#9

Josef Istler
(1919 – 2000)

BEZ NÁZVU

Josef Istler (1919-2000)
#9

Josef Istler
(1919 – 2000)

BEZ NÁZVU

1-50
5 limitů
264 zobrazení
8 000 Kč
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 800 Kč
28. 5. 2022 10:00

Link
https://www.papilio.cz/auction/70/item/009

BEZ NÁZVU 1953 Litografie na papíru, 36,9x41,2 cm, sign. a dat. tužkou dole pod tiskovou plochou "Istler 1953". Provenience: sbírka Alexandra Skalického. Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).

Josef Istler se narodil 21. prosince 1919 v Praze a zemřel tamtéž 19. června 2000. Byl významným českým malířem, grafikem, fotografem, typografem a učitelem. Na počátku jeho umělecké kariéry stálo studium malby u německého malíře Waltera Höfnera. Nicméně bylo jeho tvorba hluboce ovlivněna díly Maxe Ernsta a Paula Klee.

Istler je považován za klíčovou postavu druhé generace českých surrealistů. Během rané fáze své kariéry se v jeho díle mísil surrealismus s abstrakcí, což bylo zřetelným odrazem politických a společenských poměrů doby, zejména během 2. světové války. Pocity strachu, úzkosti a melancholie byly prostřednictvím surrealistického přístupu vyjádřeny ve svém nejčistším tvaru. V té době nemohl Istler pracovat volně a jeho raná tvorba byla prezentována hlavně v okruhu členů Skupiny Ra, často ve spolupráci s básníkem Ludvíkem Kunderou.

Josef Istler byl také členem Skupiny Ra a mezinárodního uskupení Cobra. Jeho díla často nacházela své inspirace v básních Ludvíka Kundery, což vedlo k fascinujícím spojením mezi malbou a poezií. Byl také silně ovlivněn setkáním s K. Teigem a TOYEN, dvěma význačnými postavami českého surrealismu. Toto setkání ho přivedlo blíže k jeho generačním vrstevníkům, což nakonec vedlo k jeho zapojení do Skupiny Ra.

V průběhu své kariéry tvořil Istler nejen v oblasti malby a grafiky, ale také se věnoval fotografii, typografii a pedagogice. Jeho práce se staly neodmyslitelnou součástí českého výtvarného umění 20. století.