#23

Josef Švanda

PORTRÉT DOMINIKA FRANTIŠKA KINSKÉHO

Josef Švanda (1796-1829)
Josef Švanda (1796-1829)
Josef Švanda (1796-1829)
#23

Josef Švanda

grafika, malba
3 limity
333 zobrazení
52 000 Kč
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Vyvolávací cena: 30 000 Kč
17. 5. 2021 19:30

PORTRÉT DOMINIKA FRANTIŠKA KINSKÉHO 1823 Olej na plátně, 70x56 cm, sign. a dat. vlevo uprostřed "Jos. Schwanda 1823", na zadní straně přípis: "Dominik František Kinský narozen ve městě Slaném dne 4. října 1777 Jenž naději skládá v Hospodinu, milosrdenství obklíčí: Žalm XXXI, 10.". Ve skutečnosti se jedná o část 10. verše ze Žalmu XXXII Starého zákona. Kinský v ruce svírá listinu s nápisem: "Job. Kapitola XIIII. Jako květ vychází a podťat bývá, a utíká jako stín, a netrvá Avšak i na takového otvíráš oko své". Úryvek ze Starého zákona z knihy Jób kapitola 14, verše 1, 2 a část 3. Rámováno. Portrét Dominika Františka Kinského, jenž byl kněz, pedagog, překladatel a spisovatel. Působil v Brně jako profesor na filozofickém ústavu. Jeho cílem bylo především rozšířit českou literaturu a české knihy na Moravě. Přátelil se s Josefem Dobrovským a Josefem Jungmannem. Stav odpovídající stáří.