datum aukce 17. 05. 2021 19:30
365
prodáno za: 30 000 CZK
vyvolávací cena: 30 000 CZK

18. Jan Zrzavý (1890-1977)

ŘECKO 1967 Kombinovaná technika - tužka a pastel na papíře, 100x150 mm (výřez pasparty), sign. tužkou vlevo dole monogramem "J. Z", sign. a dat. tužkou vpravo dole monogramem "J. Z. 67". Srovnání, Lit.: Karel Srp a Jana Orlíková: Jan Zrzavý, Academia, 2003, s. 359, obr. 426. Paspartováno, rámováno, zaskleno. Jan Zrzavý – český malíř a grafik, významný představitel české výtvarné avantgardy 1. pol. 20. století. Studoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze u Emanuela Dítěte, také u Karla Reisnera, Františka Ženíška a F. Županského. Intenzivně se také věnoval studiu italského quattrocenta. Podnikl studijní cesty po Německu, Itálii, Belgii, Francii. Spoluzakladatel skupiny SURSUM, člen SVU Mánes a Tvrdošíjných. V jeho díle se objevuje symbolismus, postupy malby starých mistrů, hladká fraktura. Jeho poslední autorská výstava se uskutečnila r. 2007 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

*****3 30 000 CZK 17. 05. 2021 19:39:55