#11

Karel Tondl
(1893 – 1980)

KOUPÁNÍ

Karel Tondl (1893-1980)
#11

Karel Tondl
(1893 – 1980)

KOUPÁNÍ

grafika, malba
421 zobrazení
4 900 Kč
Aukční dům Zezula, s.r.o.
Aukční dům Zezula, s.r.o.
17. 5. 2021 19:30

KOUPÁNÍ 1959 Akvarel na papíře, 315x430 mm (výřez pasparty), sign. a dat. "K. Tondl. 1959". Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Karel Tondl se narodil 2. července 1893 ve Valašském Meziříčí – Krásně. Studoval na gymnáziu v Kroměříži a následně na Akademii výtvarných umění v Praze, kde měl možnost učit se od významných profesorů jako Jan Preisler a Max Švabinský. Dále absolvoval studium na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a navštěvoval přednášky na Českém vysokém učení technickém v Praze a na pařížské Sorbonně.

Karel Tondl si rozšiřoval své umělecké obzory studijními cestami do Německa, Polska, Itálie, Španělska, Jugoslávie a USA. Po dobu šesti let pracoval v Paříži a ve Švýcarsku. Byl významným přispěvatelem do odborné literatury, působil jako výtvarný referent v časopise Naše doba a konal četné přednášky v oblasti umění.

Karel Tondl exceloval v technikách dřevorytu a monotypu a projevoval svůj umělecký talent také v akvarelu, olejomalbě, temperové malbě a kompozicích monumentálního charakteru. Mezi jeho významná díla patří dřevoryt "Veřovice" a cykly monotypů a dřevorytů s názvy "Den u Seiny", "Vysoké Tatry" a "Naše vlast". Karel Tondl se stal členem mnoha významných zahraničních institucí, což odráží jeho uznání a prestiž v mezinárodním uměleckém světě.

Umělec zemřel v Praze 3. února 1980, zanechávaje za sebou bohaté a rozmanité umělecké dědictví.