#39

Knüpfer Beneš | Najáda

Knüpfer Beneš | Najáda
#39

Knüpfer Beneš | Najáda

Paintings
4 limity
599 zobrazení
Prodáno za
50 000 Kč
WEINBERG | Galerie
WEINBERG | Galerie
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
21. 4. 2021 20:00

Popis

1649_ Moře je u Knüpfera málokdy představeno samostatně, stává se jevištěm bájných postav. Umělcova plátna se odlišují svým charakteristickým koloritem ve fialových tónech, pro který byl často kritizován, stejně jako kontrasty jemných lazur s pastózními nánosy, evokujícími dokonalý dojem zpěněného moře. Jako obvykle představil malíř pohádkový výjev s lehkým erotickým podtónem, typickým pro mírně provokativní salónní malbu 19. století. Výtvarně unikátní práce ve své zářivosti a vzdušnosti, umocněné nekonečným obzorem a je jedním z krásných epilogů života tohoto samotářského umělce a odrazem jeho „jižního snění.“ Vkusná dobová adjustace. | PROVENIENCE: 1. Art Consulting Praha, 30.1.2000 - Vydražená cena: 86.000,- | Olej, karton, rozměr 28,5 x 39 cm, rámováno, signovano vlevo dole | Děkujeme PhDr. M. Zachařovi za ověření autenticity tohoto díla. | Pro více detailních fotografií nás prosím kontaktujte.

O autorovi

Beneš Knüpfer, křtěný Benedikt Julius, se narodil 12. dubna 1844 ve Frýdštejně. Byl významným českým malířem, reprezentantem pozdního romantismu a naturalistického sensualismu, zejména proslulý svými obrazy moří.

Narodil se do rodiny polesného na sychrovském panství knížete Kamila Rohana. Otec, amatérský malíř, předal Benešovi svou lásku k malbě. Mladý Knüpfer si již v mládí přivydělával malbou vývěsních štítů obchodů.

V letech 1865–1870 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Josefa M. Trenkwalda. Poté pokračoval ve studiu na Akademii v Mnichově u malířů Alexandra Raaba, Alexandra Wagnera a Karla von Piloty. Po dokončení studií cestoval po západní Evropě a navštívil Paříž a Londýn. Roku 1879 získal od ministerstva kultu a vyučování dvouleté stipendium ke studiu v Římě, kde zůstal natrvalo.

Námětem jeho obrazů bylo z velké části moře v různých podobách. Dějištěm jeho scén se staly přímořské krajiny u Anzia na březích Tyrhénského moře a u Ancony na březích Jadranu. V roce 1892 získal zlatou medaili arcivévody Karla Ludvíka za obraz Souboj tritonů, který zakoupil císař František Josef I. a umístil ho v Obrazárně vídeňských dvorských muzeí.

Beneš Knüpfer byl také zakládajícím členem uměleckého spolku Jednota umělců výtvarných a členem spolku Vídeňská secese. Roku 1910 přijel do Prahy, aby zde uspořádal výstavu. Pod vlivem jejího neúspěchu však při cestě parníkem William z Rjeky do Ancony spáchal sebevraždu skokem do moře.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr