#395

Emma Srncová
(1942)

Ukradená pusa

Emma Srncová
#395

Emma Srncová
(1942)

Ukradená pusa

734 zobrazení
11 700 Kč
19. 12. 2018 18:00

na rámu drobné oděrky
litografie
43,5 x 54
1993
sign. PD Emma Srncová 93
číslo grafiky
č. 12/80
1942

Ukradená pusa

Emma Srncová, rozená Macenauerová, se narodila 22. srpna 1942 v Praze a je česká výtvarnice.

Ve čtrnácti letech začala studovat na gymnáziu v Karlových Varech, ale po roce se vrátila do Prahy, kde dokončila své gymnaziální vzdělání. V druhém ročníku gymnázia začala navštěvovat kurz pro manekýny, a už ve svých šestnácti letech absolvovala svůj první zahraniční zájezd do Vídně. Po maturitě pracovala jako fotomodelka, účinkovala v reklamách a účastnila se módních přehlídek.

V roce 1960 vstoupila do Černého divadla, které vedl Jiří Srnec, a zde strávila dvacet let svého života. Začala malovat až v prostředí Černého divadla pod vlivem svých kolegů výtvarníků. Později se podílela na divadelních výpravách, vytvářela kulisy, malovala opony a přispívala k výtvarné stránce inscenací, například k představení Modrá pohádka v Bratislavě. Profesionálně se věnovala malbě až po rozvodu s Jiřím Srncem v roce 1980. Zaregistrovala se u Fondu výtvarných umělců v oboru hračka a loutka. Vystavovala svá díla nejen v České republice, ale i v zahraničí, v zemích jako Německo, Velká Británie, Španělsko, Monako, Švýcarsko a Portugalsko.

Emma Srncová má tři děti a v roce 1986 se podruhé provdala, a to za Pavla Beránka. Její umělecká tvorba zahrnuje zejména oblast hraček a loutek.