technika | 2x kolorovaná pálená hlína |
rozměr | 58 x 51,5 x 22 cm |
rok | 2011 |
signatura | značeno PD na větším dílu E. Jil 11 |
popis | dílo je koncipováno autorkou ve dvou kusech, měřeno vcelku jako jeden kus |
provenience | získáno v ateliéru autorky |
autor | 1946 |
Ellen Jilemnická je významná česká sochařka, básnířka a kreslířka. Narodila se 6. února 1946 v Hradci Králové, ale většinu svého dětství a mládí prožila v Hořicích. Její rodiče byli oba středoškolští profesoři, a bratr Ivan Jilemnický byl také sochař.
Studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské v Hořicích, kde získala základy pro svou uměleckou dráhu. Poté strávila rok na Akademii výtvarných umění (Akademia Sztuk Pięknych) ve Vratislavi v Polsku a následně pokračovala ve studiu na pražské Akademii výtvarných umění u profesora K. Hladíka.
Ellen Jilemnická se proslavila svými monumentálními sochami z kamene, stejně jako komorními plastikami. Její tvorba není omezena pouze na sochařství; věnuje se také kresbě a psaní poezie. Má bohatý umělecký vliv a přispěla k českému výtvarnému umění svým osobitým pohledem.
Kromě své umělecké práce působila i v pedagogické sféře. Je profesorkou sochařství na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Mezi lety 1992 a 1996 vedla oddělení sochařského směru na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích v Podkrkonoší.
Ellen Jilemnická je výraznou postavou českého výtvarného umění, a její práce odráží šíři jejích zájmů a hluboký umělecký rozměr.