#542

Ellen Jilemnická
(1946)

Dlouhý nos

Ellen Jilemnická
#542

Ellen Jilemnická
(1946)

Dlouhý nos

Plastics
281 zobrazení
45 000 Kč
25. 2. 2021 18:00

2x kolorovaná pálená hlína
58 x 51,5 x 22 cm
2011
značeno PD na větším dílu E. Jil 11
popis
dílo je koncipováno autorkou ve dvou kusech, měřeno vcelku jako jeden kus
provenience
získáno v ateliéru autorky
1946

Dlouhý nos

Ellen Jilemnická je významná česká sochařka, básnířka a kreslířka. Narodila se 6. února 1946 v Hradci Králové, ale většinu svého dětství a mládí prožila v Hořicích. Její rodiče byli oba středoškolští profesoři, a bratr Ivan Jilemnický byl také sochař.

Studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské v Hořicích, kde získala základy pro svou uměleckou dráhu. Poté strávila rok na Akademii výtvarných umění (Akademia Sztuk Pięknych) ve Vratislavi v Polsku a následně pokračovala ve studiu na pražské Akademii výtvarných umění u profesora K. Hladíka.

Ellen Jilemnická se proslavila svými monumentálními sochami z kamene, stejně jako komorními plastikami. Její tvorba není omezena pouze na sochařství; věnuje se také kresbě a psaní poezie. Má bohatý umělecký vliv a přispěla k českému výtvarnému umění svým osobitým pohledem.

Kromě své umělecké práce působila i v pedagogické sféře. Je profesorkou sochařství na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Mezi lety 1992 a 1996 vedla oddělení sochařského směru na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích v Podkrkonoší.

Ellen Jilemnická je výraznou postavou českého výtvarného umění, a její práce odráží šíři jejích zájmů a hluboký umělecký rozměr.