#9

Richard Konvička
(1957 – 2021)

Postava

Richard Konvička
#9

Richard Konvička
(1957 – 2021)

Postava

Fine Arts
405 zobrazení
20 000 Kč
2. 4. 2020 18:00

akryl, plátno
70 x 60 cm
2018
sign. PD Konvička 18, sign. vzadu Rich. Konvička 2018
1957

Postava

Richard Konvička se narodil 30. dubna 1957 v Praze. Studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se věnoval svému uměleckému vývoji pod vedením Jana Smetany. V roce 1990 obdržel půlroční stipendium od The Pollock-Krasner Foundation v New Yorku, což mu umožnilo strávit nějaký čas ve Spojených státech amerických. Od roku 1997 byl členem Umělecké besedy, což svědčí o jeho začlenění do umělecké komunity v České republice.

Richard Konvička patří do generace výtvarníků, kteří vynikli v druhé polovině osmdesátých let. V této době došlo k otevření společnosti mezinárodním vlivům, což umožnilo jednotlivým umělcům snadněji se prezentovat. Na počátku 90. let se jeho tvorba zaměřovala na obrazy plné symbolů spojených s životem městské společnosti. Postupem času se jeho díla stala jednoduššími, s menším množstvím symbolů, zaměřenými zejména na fragmenty lidské figury, jako jsou prsa, rty, oči nebo linie nohou. Tyto prvky tvořily základ jeho výtvarné abecedy. Mezi ně patřily i otisky jeho vlastních dlaní, písmena (zejména jeho monogram R a K) a také zdánlivě běžné věci, jako jsou nůžky nebo žehličky. Tyto prvky, stylizované do podoby grafických znaků, sloužily jako Konvičkova "tagy" a staly se jeho uměleckou signaturou.

Zemřel 6. srpna 2021 také v Praze.