#11

Pietro Andrea Gregorio Mathioli (Matthioli, Mattioli)

#11

Ouvertura
701 zobrazení
90 000 Kč
23. 5. 2019 18:00

bibliofilie
první české vydání slavného herbáře italského humanisty Mathioliho v redakci Tadeáše Hájka z Hájku a Jiřího Melantricha z Aventýna, tisk počíná latinským přípisem císaři Maxmiliánovi, předmluva Tadeáše Hájka z Hájku, předmluva Jiřího Melantricha z Aventýna, dedikace polskému králi Zigmundovi, 28 šlechtických erbů, celostr. portréty A. Mathioli a T. Hájka z Hájku, znak Starého města pražského, jedinečně velké, téměř celostránkové, na prvních 26 listech kolorované ilustrace rostlin provedené dřevorytem, v následném českém vydání byly nahrazeny menšími ilustracemi, dále iniciály zdobené dřevorytem, herbář vydal český tiskař a nakladatel Jiří Melantrich z Aventýna, Staré město pražské 1562, novodobá kožená vazba s tlačeným reliéfem, titulní list chybí, silně poškozené okraje listů restaurovány, chybějící části listů doplněny, listy XIII, XXVII, XXVIII, XXIX, LXXI, LXXII, LXXIII, LXXIV, LXXV, LXXVI, CLXXXIII, CLXXXIV, CLXXXVIII, CLXXXIX, CXC, CCXXVI, CCLV, CCLVI, CCCXI zcela chybí, nahrazeny prázdnými listy, z rejstříků se dochovalo pouze torzo několika stran, celkový stav svazku velmi dobrý, ochranné pouzdro
1501 - 1577

Herbář - Herbarz: ginak Bylinář 1. vydání z r. 1562