#39

Jan Kotík
(1916 – 2002)

Malba

Jan  Kotík
#39

Jan Kotík
(1916 – 2002)

Malba

602 zobrazení
850 000 Kč
25. 4. 2019 18:00

olej, plátno
110 x 80
1953
osobnost malíře Jana Kotíka je charakteristická na poli českého výtvarného umění svoji nezařaditelností. Od mládí obklopen uměním, byly Kotíkovy tendence státi se umělcem pochopitelné, avšak pro syna známého malíře prosadit se a v první řadě odlišit se nebylo jednoduché. Dá se říci, že ctižádost odlišit se, provázela Jana Kotíka po celý život. Pozoruhodnost Kotíkovy tvorby také tkví v jeho odhodlání nepolevit a neustále se jako umělec vyvíjet. Sám to označoval jako proces simultánních změn. Ve své tvorbě reagoval na moderní umělecké projevy a to zejména uplatňováním zavedených idejí a modelů v neustále nových podobách. Jako komunista mohl v 50. i 60. letech cestovat a seznámit se tak s moderními proudy, které se rozvíjely mimo tehdy izolované Československo.
1916-2002

Malba

Jan Kotík se narodil 4. ledna 1916 v Turnově. Byl významný český malíř, grafik, průmyslový výtvarník a pedagog. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze pod vedením profesora Jaroslava Bendy. Ve čtyřicátých letech byl členem Skupiny 42. Jeho otcem byl malíř Pravoslav Kotík. V průběhu své kariéry byl Jan Kotík známý svými postkubistickými, konstruktivistickými a geometrickými díly. Tvořil také kaligrafické obrazy v kontrastních tónech černé a bílé. Zúčastnil se Světových výstav, jako byla Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu. Po invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1969 odešel do Západního Berlína a později působil jako pedagog na Hochschule für Gestaltung v Ulmu. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství. Do Československa se vrátil v roce 1989 a krátce působil jako externí docent na Akademii výtvarných umění v Praze. Zemřel 23. března 2002 v Berlíně.