#2

Oldřich Kulhánek
(1940 – 2013)

Největší

Oldřich Kulhánek
#2

Oldřich Kulhánek
(1940 – 2013)

Největší

393 zobrazení
12 000 Kč
Vyvolávací cena: 9 000 Kč
25. 4. 2019 18:00

mírně pokrčený a při levém okraji mimo tisk mírně natržený papír
litografie, č. 7/100
66 x 50,5
1992
sign. PD Oldřich Kulhánek 1992
1940-2013

Největší

Oldřich Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze. Jeho výtvarná dráha započala na Výtvarné škole v Praze a pokračovala od roku 1958 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského, pod jehož vedením prožil svá učednická léta, která položila základy jeho umělecké kariéry. Kulhánekova tvorba byla ve znamení grafiky a kresby, zaměřená zejména na lidskou fyziognomii.

Během sedmdesátých let čelil Kulhánek mnoha výzvám, včetně zatčení StB v březnu 1971 za údajné hanobení představitelů komunistických zemí svými grafickými listy. Toto období bylo pro něj charakteristické úplným zákazem výstav, spolupráce s nakladatelstvími a veřejné publicity. Přesto díky svým přátelům z různých částí Evropy neztrácel kontakt s výtvarnou scénou.

Po roce 1989 se situace v České republice dramaticky změnila, což mu umožnilo volné cestování a navázání nových kontaktů. V roce 1990 poprvé navštívil USA a během devadesátých let se zapojil do různých workshopů a seminářů. V letech 1992 až 1993 navrhoval české bankovky a je také autorem řady českých poštovních známek.

Je hodno zmínky, že Oldřich Kulhánek navrhl poštovní známku s portrétem prezidenta České republiky Václava Klause. Měl také řadu výstav a jeho díla jsou zastoupena v prestižních galeriích, jako je Albertina ve Vídni, Kupferstichkabinett v Drážďanech či The Art Institute v Chicagu.

Oldřich Kulhánek zemřel 23. ledna 2013. V době svého života byl prezidentem Nadace Hollar a žil a pracoval v Praze.