#136

Zdeněk Burian

Zdeněk Burian
Zdeněk Burian
Zdeněk Burian
Zdeněk Burian
#136

Zdeněk Burian

1125 zobrazení
380 000 Kč
25. 4. 2019 18:00

kvaš, papír
54 x 29
sign. PD Z. Burian
výtvarné dílo Zdeňka Buriana zaujímá významné místo na poli obrazové ilustrace dobrodružné literatury. Burian přinesl zcela neortodoxní koncepci do podoby knižních ilustrací vědecko-fantastických a populárně naučných literárních žánrů. Svým pojetím dějové ilustrace vytvořil nové recepční a interpretační východisko, které je možné považovat za ohnisko výrazu knižního vyobrazení dvacátého století. Zcela dominantní postavení si však Burian získal svou obrazovou rekonstrukcí v oblasti paleontologie. První Burianovy rekonstrukce vznikly na základě setkání s docentem Karlovy univerzity, autorem knih o pravěku, Josefem Augustou (1903-1968) roku 1935. Vše, čím Burian vytvářel romantické napětí v dobrodružných ilustracích, se stalo živelným faktorem pro vzdálený pravěk. „Budeme-li pro Burianův umělecký jazyk hledat oprávněné a zdůvodnitelné technické označení, bude možná nakonec v intencích umělecké obrazové rekonstrukce tím výrazem, jenž nejpřiléhavěji vymezuje Burianův způsob malby se všemi jeho konotovanými významy, právě imaginativní realismus. Burianovy obrazy dokázaly kategoricky sugerovat jeho vizi pravěku a nekompromisně diváka utvrzovaly v přesvědčení, že tomu kdysi bylo přesně tak, a ne jinak.“ (Vladimír Prokop, Zdeněk Burian, Gallery 2005)
1905-1981

Tábor lovců mamutů