#7

Jiří Slíva
(1947)

Belvedere

Jiří Slíva
#7

Jiří Slíva
(1947)

Belvedere

470 zobrazení
4 500 Kč
28. 3. 2019 18:00

litografie
42,8 x 32
sign. PD JiříSlíva
číslo grafiky
č. 15/45
1947

Belvedere

Jiří Slíva, narozený 4. července 1947 v Plzni, byl českým výtvarníkem a básníkem, proslulým svým kresleným humorem, litografií a knižními ilustracemi. V jeho díle se můžeme setkat s kreslenými vtipy, karikaturami a groteskními ilustracemi. Kromě toho napsal verše pro děti a je známým autorem mnoha českých poštovních známek.

Své vysokoškolské studium zahájil na Vysoké škole ekonomické v Praze v roce 1966. Po dokončení studií v roce 1971 se natrvalo usadil v Praze. Původně pracoval jako odborný pracovník Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Avšak v roce 1979 se rozhodl věnovat se pouze kreslení a stát se profesionálním umělcem. Postupem času se začal specializovat na techniky jako litografie, lept, suchá jehla a olejomalba.

Jiří Slíva se proslavil nejen jako kreslíř a grafik, ale také jako autor literárních textů. Jeho kreslený humor a ilustrace jsou často založeny na paradoxech a neočekávaných kontrastech, které překvapivě spojují různé náměty. Jeho vtipy byly publikovány v mnoha tuzemských i zahraničních novinách a časopisech.

V průběhu své kariéry měl Slíva mnoho samostatných výstav a vydal řadu knih, kde kombinoval své kresby s básněmi. Byl také členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a aktivně se podílel na výtvarné scéně.

Jiří Slíva zemřel 30. června 1996 v Praze, ale jeho dílo a vliv na českou výtvarnou kulturu zůstávají stále živé.