#275

Ladislav Maria Wagner
(1945)

Pozdrav z Yokohamy

Ladislav Maria Wagner
#275

Ladislav Maria Wagner
(1945)

Pozdrav z Yokohamy

485 zobrazení
80 000 Kč
13. 12. 2018 17:00

olej, dřevěná deska
rozměr cm
100 x 85,5
1997
sign. PD L. M. Wagner 1998
1945

Pozdrav z Yokohamy

Ladislav Maria Wagner se narodil 27. června 1945 v Nitře. Pochází z rodiny jaroměřského rodu malířů, kameníků a sochařů. V 60. letech mu byla režimem znemožněna studia, a tak studoval soukromě v ateliéru G. Bortha v letech 1963–1967. Vedle práce v ateliéru pracoval sedm let jako havíř. Během perzekuce byl opakovaně vězněn a hospitalizován v psychiatrických ústavech. Navázal blízký kontakt s básníkem Petrem Holým a stýkal se s dalšími osobnostmi jako Bohumil Slánský a Jindřich Chalupecký.

Od 70. let 20. století se Ladislav Maria Wagner intenzivně věnuje umělecké tvorbě a experimentálnímu malířství. Jeho obrazy jsou součástí mnoha sbírek, a připravil řadu výstav doma i v zahraničí. Získal významná ocenění, a v roce 2002 byl jmenován konzulem International classe homme d'art Faubourien. V roce 2003 obdržel Cenu Evropské unie umění a byl zapsán do Almanachu Evropské kultury. Ladislav Maria Wagner v současné době žije a pracuje převážně v Hajanech na Strakonicku, příležitostně tvoří i ve Španělsku či ve Francii.

Ladislav Maria Wagner zemřel 28. října 1960 v Praze.