technika | olej, karton |
rozměr | 51 x 67 cm |
signatura | sign. PD J. Ullmann |
stav díla | konzultováno a ověřeno PhDr. Michaelem Zachařem |
autor | 1870 - 1922 |
Josef Ullmann, narozený 13. června 1870 v Nekmíři, byl význačný český malíř a krajinář. Ačkoli začal svou kariéru jako úředník ve Škodově továrně v Plzni, jeho výjimečné výtvarné schopnosti si všiml ředitel továrny a doporučil ho k studiu výtvarného umění v Mnichově. Po nějakém čase stráveném na mnichovské malířské Akademii se vrátil do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění pod vedením Juliana Mařáka. Ullmann byl známý jako jeden z průkopníků impresionismu v českém umění. Ve svém díle byl ovlivněn krajinářskou secesí a styl chittussovske krajinářské malby. Po roce 1910 začal přijímat principy impresionistické malby a adaptoval je do svého vlastního stylu. Jeho díla byla často prezentována na výstavách různých uměleckých společností a na konci první světové války dosáhl vrcholu své kariéry. I přes kontroverzi, kterou zažil v roce 1911, zůstala jeho díla vysoce ceněna a dnes se nacházejí ve sbírkách po celém světě. Bohužel, Ullmannova kariéra byla krátká, zemřel v Praze 31. května 1922 ve věku 51 let. Je pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.