#11

Vladimír Jarcovják
(1924 – 2007)

Zahrada dětství

Vladimír Jarcovják
#11

Vladimír Jarcovják
(1924 – 2007)

Zahrada dětství

461 zobrazení
26 000 Kč
20. 9. 2018 18:00

olej, plátno
55,5 x 71,5 cm
1980
sign. DU Vl. Jarcovják 1980
vzadu popsáno
1924 - 2007

Zahrada dětství

Vladimír Jarcovják byl významný český malíř, který se narodil 6. března 1922 ve Zlíně. Byl členem umělecké skupiny Trasa 54. Jarcovják se věnoval malbě, restaurování, ilustraci, grafice a monumentálním realizacím pro architekturu. Jeho tvorba procházela různými obdobími a stylovými změnami.

Zpočátku se soukromě věnoval studiu figurální malby a poté oficiálně studoval u profesora Rudolfa Gajdoše na Zlínské škole umění. Během druhé světové války byl totálně nasazen ve strojírnách Baťových závodů, a po válce pokračoval ve studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Emila Filly.

Jarcovjákova tvorba v 50. letech byla ovlivněna kubismem a stylizací Fernanda Légera. Později se zaměřil na zátiší a vztah předmětů k okolí. V 60. letech experimentoval s abstrakcí a prolínáním hranic mezi malbou a objektem. Tvořil monumentální realizace pro architekturu, jako jsou mozaiky a reliéfy.

Během normalizačního období se věnoval převážně restaurování, ale ke konci 70. let se vrátil k malbě. Jeho pozdější abstraktní díla reflektovala světlo a přírodní procesy s mystickým nádechem.

Zemřel 10. září 1986 ve Zlíně.

V roce 1987 měl svou první retrospektivní výstavu ve Zlíně. Jarcovjákův přínos českému umění je významný, ačkoliv jeho dílo nezískalo tolik pozornosti jako někteří jeho současníci.