#7

Václav Hejna
(1914 – 1985)

Milenci

Václav Hejna
#7

Václav Hejna
(1914 – 1985)

Milenci

509 zobrazení
15 000 Kč
Vyvolávací cena: 15 000 Kč
21. 6. 2018 18:00

olej, deska
46,5 x 33,5 cm
sign. PD V Hejna
1914 - 1985

Milenci

Václav Hejna, významný český malíř, kreslíř a grafik, se narodil 24. září 1914 v Praze a zemřel 2. srpna 1985 rovněž v Praze. Jeho umělecká dráha byla plná různorodých vlivů a proměn, které se odrážely v jeho díle.

Hejna studoval architekturu na Českém učení technickém v Praze a nějaký čas strávil také na pařížské École des Beaux Arts. Tyto zkušenosti mu poskytly pevný základ a uměleckou inspiraci. Během své kariéry byl členem různých uměleckých spolků, jako například SVU Mánes, SČUG Hollar a skupiny Sedm v říjnu.

Hejnova tvorba byla velice pestrá a procházela různými fázemi. Jeho malířský rukopis se vyvíjel a měnil pod vlivem aktuálních uměleckých směrů. V jeho obrazech byla stále patrná snaha zachytit podobu postavy a předmětů, které byly ovlivněny moderní civilizací. Hejna se věnoval figurální tvorbě, krajinářství i zátiším.

Zpočátku se inspiroval dílem Honoré Daumiera a zdůrazňoval hmotnost plastických struktur barvy. Postupem času se v jeho tvorbě projevily změny směrem k monochromním obrazům, nefigurativní expresi a asamblážím. Jeho malířský vývoj byl poznamenán odvahou experimentovat s různými technikami a styly.

Hejna byl aktivní nejen v Československu, ale také v zahraničí. Pravidelně se účastnil výstav, zejména Salonu Surindépendants v Paříži, kde prezentoval své dílo. Jeho obrazy jsou součástí sbírek Národní galerie v Praze, GHMP a dalších galerií.

Václav Hejna si svým uměním zanechal významný otisk v českém uměleckém prostředí. Jeho tvorba odrážela nejen jeho osobní vývoj, ale také dobové umělecké tendence a proměny.