#18

Robert Hliněnský
(1908 – 1979)

Domy

Robert Hliněnský
#18

Robert Hliněnský
(1908 – 1979)

Domy

442 zobrazení
7 000 Kč
21. 6. 2018 18:00

olej, plátno
50 x 60 cm
1944
sign. PD Hliněnský R. 44
1908 - 1979

Domy

Robert Hliněnský byl český malíř, kreslíř, grafik a výtvarný pedagog. Narodil se 3. listopadu 1908 v Brně. Jeho život a kariéra byly spojeny s Brnem, kde prožil většinu svého života.

Hliněnský prošel vzděláním na Německé obecné škole a Německé škole měšťanské v Brně. Později absolvoval přípravku na Škole uměleckých řemesel v Brně, kde studoval dekorativní malbu u Emmanuela Hrbka. Po návratu z vojenské služby v Olomouci začal pracovat v malírně Zemského divadla v Brně a zakládal si vlastní ateliér společně s dalšími umělci.

Během své kariéry vystavoval na různých místech včetně Domu umění, Barvičova knihkupectví a dalších galerijních prostorů. Za druhé světové války přišel o práci v Zemském divadle, ale po válce se opět zapojil do výtvarné činnosti a začal učit na Výtvarné škole v Brně od roku 1960.

Robert Hliněnský měl celkem 20 samostatných výstav a vystavoval také na 44 kolektivních výstavách. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Muzea města Brna, Galerie umění v Karlových Varech, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a Muzea umění v Olomouci.

Byl členem různých uměleckých skupin a organizací, včetně Syndikátu českých výtvarníků, Spolku výtvarných umělců Aleš v Brně, Bloku moravskoslezských výtvarníků, Svazu československých výtvarných umělců, Skupiny M a Skupiny Parabola.

Robert Hliněnský byl třikrát ženatý a měl složitý život, včetně hospitalizací na psychiatrické klinice. Zemřel na infarkt v roce 1979.