#5

Václav Boštík
(1913 – 2005)

Mlhovina I

Václav Boštík
#5

Václav Boštík
(1913 – 2005)

Mlhovina I

602 zobrazení
12 000 Kč
26. 4. 2018 18:00

suchá jehla
10 x 14 cm
1969
sign. PD Boštík 69
č. 13/21
1953 - 2015

Mlhovina I.

Václav Boštík se narodil 6. listopadu 1913 v Horním Újezdě u Litomyšle a zemřel 7. května 2005 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Williho Novaka. Byl jedním ze zakládajících členů skupiny UB 12. Ačkoli začal svou kariéru s realismem, postupně se přesunul k abstraktní tvorbě, kde využíval elementární geometrické tvary a základní geometrické znaky. V jeho dílech je silný důraz na spiritualitu a mystiku, často s hlubokým zájmem o tajemství vesmíru. Kromě své vlastní tvorby se také podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli a spolupracoval s Jiřím Johnem na památníku obětem holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy.