#3

Čestmír Janošek
(1935 – 2019)

Mrazovka

Čestmír Janošek
#3

Čestmír Janošek
(1935 – 2019)

Mrazovka

547 zobrazení
5 000 Kč
26. 4. 2018 18:00

mrazovka, papír
62,5 x 45 cm
1965/1966
sign. DU Janošek 1965/66
1935

Mrazovka (Givrage)

Čestmír Janošek, český grafik, malíř, tvůrce objektů a instalací, ilustrátor a významná osobnost v oblasti umění, se narodil 23. května 1935 v Praze. Jeho umělecká dráha je poznamenána vynikající kreativitou a otevřeností k různým formám uměleckého vyjádření. Zemřel 1. prosince 2019 v Kolíně nad Rýnem, kam emigroval společně se svou ženou Evou Janoškovou po událostech roku 1968.

Studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze a později pokračoval ve svém uměleckém vzdělání na pražské Akademii výtvarných umění, kde studoval u uznávaných umělců jako Vladimír Sychra a Karel Hladík. Jeho tvůrčí přístup byl vždy ovlivněn různorodými formami umění, což ho přivedlo k vytváření děl v různých médiích a stylech.

V 60. letech 20. století se Čestmír Janošek zaměřoval na informelní tvorbu a byl součástí umělecké skupiny nazvané Šmidři. Jeho tvorba byla plná experimentace s formou, barvou a texturou. V roce 1960 se zúčastnil významných uměleckých událostí jako Konfrontace a postupně se dostával na uměleckou scénu.

V jeho díle se prolínají různé vlivy a myšlenky, a to nejen z uměleckého prostředí, ale také z osobního života a doby, ve které žil. Po svém odchodu do exilu v Německu v roce 1968 pokračoval v tvorbě a rozvíjel svůj umělecký přístup. Jeho díla zachycují širokou škálu emocí a myšlenek, často provázaných s událostmi a situacemi, které prožil.

Čestmír Janošek zanechal v uměleckém světě významnou stopu. Jeho tvorba je ceněna nejen pro svou originalitu a uměleckou kvalitu, ale také za to, že se dokázal vyrovnat s mnoha výzvami života a umělecké tvorby.