#16

Róbert Brun
(1948)

Václav Havel

Róbert Brun
#16

Róbert Brun
(1948)

Václav Havel

Rare books
Žádné limity
567 zobrazení
Neprodáno
4 500 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
21. 3. 2018 18:00

Základní údaje

technika
5x lept, mezzotinta
rozměr
30,5 x 21,5 cm
rok
1991
signatura
vše signováno DU R. Brun
stav díla
31/200; K 55. narozeninám Václava Havla s pěti grafickými listy Roberta Bruna připravil dr. Ivan Hrdina. Přiložena děkovná řeč Václava Havla napsaná v březnu 1986 u příležitosti udělení Erasmovy ceny v Rotterdamu 13. 11. 1986. Za nepřítomného Václava Havla řeč přednesl herec Ivan Tříska. Volné listy v papírovém přebalu.
autor
1948

Popis

Václav Havel - Chvála bláznovství

O autorovi

Róbert Brun je výtvarník, narozený 2. listopadu 1948 v Žilině. Vystudoval vysokou školu v roce 1972, a jeho diplomová práce obsahovala knižní ilustrační soubor, což mu otevřelo možnosti spolupráce s nakladatelstvími. Vstoupil do profesionální praxe v době represivní "normalizace" umění, ale oblast knižní tvorby zůstala mimo ideologickou pozornost, což mu umožnilo pracovat v relativním azylu. V tomto období se mohl věnovat ilustrování desítek knižních titulů.

Paralelně s knižní tvorbou pracoval i v oblasti grafického designu, spolupracoval s uměleckými agenturami v Praze a Bratislavě. Jeho samostatná výstava v GMB v Bratislavě v roce 1987 signalizovala programovou změnu, rozšíření výrazových prostředků směrem k malbě na velkých formátech.

V rané fázi tvorby byla patrná dominance postavy, ale postupně se přesunul k používání symbolů a kódů jako nové formy komunikace. V 90. letech rozvíjel svůj program v době společenských změn a jeho tvorba zůstávala spojena s fascinací jazykem symbolů a znaků. Po roce 2000 se jeho dílo přesunulo do meditativních zón a získalo expresivní složku na "tekuté" obrazové ploše.

Róbert Brun vnímá svou tvorbu jako neustálý souboj mezi vnitřním naladěním a realitou a považuje pracovní proces za tvůrčí akt, který vyžaduje přítomnost instinktu a intuice. Jeho současné práce jsou věnovány výhradně malbě a lze je zařadit do oblasti tzv. nepředmětného umění, obohacené o expresivitu na vibrující obrazové ploše. Paradoxně, i přesto, že opustil figuraci na plátně, cítí okouzlení "přítomností" figury v obraze.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr