#155

Nicolaus de Lyra

Nicolaus de Lyra
#155

Nicolaus de Lyra

Old prints
642 zobrazení
130 000 Kč
21. 3. 2018 18:00

kožená zdobená vazba se zlaceným nápisem na deskách, s kováním, restaurováno
kniha
1493
druhý svazek komentovaného vydání bible z pera Mikuláše z Lyry, biblický text s výkladem Mikuláše z Lyry je doplněn komentářem biskupa Pavla z Burgosu, inkunábule, část Starého zákona (Ezdráš I., Nehemiáš Ezdráš II., Tobiáš, Judit, Ester, Job, Žalmy, Přísloví, Kazatel, Píseň písní, Kniha Moudrosti, Kazatel, latinský text s ručně iluminovanými iniciálami, vydal Anthon Koberger, Nürnberg 1493, CCCXXXVIII. (676 stran)
1270 - 1349

Biblia, mit Postilla litteralis von Nicolaus de Lyra, Expositiones prologorum von Guilelmus Brito, Additiones ad Postillam Nicolai de Lyra von Paulus Burgensis und Replicae contra Burgensem von Matthias Doering.

Mikuláš z Lyry, známý též jako Nicolas de Lyre nebo Nicolaus Lyranus, se narodil kolem roku 1270 ve vesnici La Vieille-Lyre v Normandii. O jeho mládí je málo známo, ačkoli existují pověsti z patnáctého století, které se pokoušejí naplnit tuto mezeru informacemi, například tvrzením, že se narodil do nábožensky-židovské rodiny. Moderní učenci však tato tvrzení vyvrátili.

V roce 1291 vstoupil do františkánského řádu v klášteře Verneuil-sur-Avre. Poté, v roce 1309, působil jako lékař na Sorbonně, a o deset let později byl jmenován hlavou všech františkánů ve Francii. Jeho hlavním dílem byla "Postillae perpetuae in universam S. Scripturam," první tištěný komentář k Bibli. Toto dílo, vytištěné poprvé v Římě v roce 1471, později bylo k dispozici v Benátkách, Basileji a jinde.

Nicholas z Lyry byl významný svou pevnou oporou o doslovný smysl Písma, což bylo pro něj základem všech výkladů. Jeho výklady byly vysoce oceňovány pro jasnost a výstižnost. Při vysvětlování Písma vycházel z hebrejského textu a čerpal i z rabínských komentářů, což jej činilo jedním z prvních, kdo začal uplatňovat techniky textové kritiky.

Mikuláš z Lyry zemřel v říjnu 1349. Jeho dílo mělo značný vliv na teologii a biblickou exegézu středověku, a to až do 16. století. Martin Luther byl jedním z těch, kteří ocenili jeho práci a často se na ni odvolával ve svých vlastních studiích a výkladech Bible.