#1000

Václav Fiala
(1896 – 1980)

Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti

Václav Fiala
#1000

Václav Fiala
(1896 – 1980)

Kresby a grafiky 20. – 21. století
779 zobrazení
35 000 Kč
21. 3. 2018 18:00

93 x akvarel, tuš, papír
48 x 65 - 32 x 22 cm
většina monogramována
ilustrace ke knize, vydalo SNDK Praha 1958
1896 - 1980

Václav Fiala, český akademický malíř, ilustrátor, grafik, typograf, kurátor výstav a spisovatel, se narodil 15. července 1896 v Praze. Začátky jeho uměleckého vzdělání zahrnovaly studium na Soukromé malířské škole ve Vídni (1910–1911) a poté na Vyšší umělecké škole v Charkově (1911–1915) pod vedením Ladislava Trakala. Další etapa jeho studia proběhla na Akademii výtvarných umění v Petrohradě (1915–1916). Roku 1922 se vrátil do vlasti s ruskou manželkou, a společně postavili vilu ve Střešovicích.

Po návratu do Prahy dokončil malířské vzdělání na Akademii výtvarných umění pod vedením profesora Maxe Švabinského v letech 1923–1926. Po ukončení studia obdržel stipendium na roční cestu do Francie, kde se prezentoval na výstavě v pařížském Salónu francouzských umělců v roce 1927. Získal čestné uznání za barevné litografické portréty významných osobností české kultury.

V průběhu své kariéry se Václav Fiala zaměřil na moderní realismus. Jeho tvorba zahrnuje sociální grafiku, studie lidových typů z cest na Slovensko a Podkarpatskou Rus. Roku 1938 vytvořil významné dílo – dioramu Inaugurace prezidenta George Washingtona roku 1789 pro československý pavilon na světové výstavě v New Yorku.

Fiala byl také autorem epických výtvarných děl, jako například cyklus barevných litografií Staroslovanský cyklus z roku 1944. Věnoval se také známkové tvorbě, bankovkové grafice a knižním ilustracím. Jeho technický repertoár zahrnoval kresbu tužkou, perokresbu, kolorovanou kresbu, akvarel a dbal na historickou autenticitu ve svých ilustracích.

Václav Fiala byl aktivním členem Bloku československých výtvarných umělců a zastával pozici člena a předsedy SČUG Hollar. Účastnil se mnoha výstav doma i v zahraničí a získal mnoho ocenění, včetně stříbrné medaile na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži v roce 1937.

Václav Fiala zemřel 25. června 1980 v Praze, zanechávaje po sobě významné dědictví v oblasti českého výtvarného umění.