#255

Vratislav Nechleba
(1885 – 1965)

Portrét Růženy Naskové

Vratislav Nechleba
#255

Vratislav Nechleba
(1885 – 1965)

Portrét Růženy Naskové

546 zobrazení
16 000 Kč
21. 9. 2017 18:00

olej, plátno
54 x 47 cm
1915
sign. PU VNechleba I. XII. 1915
1885 - 1965

Portrét Růženy Naskové

Vratislav Nechleba byl český malíř-portrétista a profesor Akademie výtvarných umění (AVU). Narodil se 17. června 1885 na Královských Vinohradech.

Po absolvování reálného gymnázia v Lounech v roce 1902 vstoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru profesora Maxmiliána Pirnera v letech 1902–1907. Díky Lerchovu stipendiu absolvoval studijní cesty do Itálie, Rakouska a Německa. V roce 1918 se stal profesorem na AVU a tuto pozici zastával až do roku 1958. Během své kariéry několikrát zastával pozici rektora AVU.

V letech 1908–1949 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Nechleba se specializoval na portrétní malbu, a mezi jeho nejznámější portréty patří oficiální portréty významných osobností, například herce Eduarda Vojana (1911), malíře T. F. Šimona (1922), Karla Kramáře, Tomáše Garrigue Masaryka a členů rodiny Bartoňů z Dobenína. Mimo portréty se věnoval i krajinomalbě, žánrovým výjevům a zátiší. Maloval rovněž autoportréty. Po roce 1945 se rychle adaptoval na nový politický režim a portrétoval i komunistické představitele, jako byli Klement Gottwald a Antonín Zápotocký.

Vratislav Nechleba také ilustroval knihy, mezi nimiž se nachází například ilustrace k Příjezdu T. G. Masaryka do vlasti v roce 1918 a další.

Zemřel 26. července 1965 v Praze.