#279

Arnošt Hofbauer
(1869 – 1944)

Fialové a bílé květiny

Arnošt Hofbauer (1869-1944)
#279

Arnošt Hofbauer
(1869 – 1944)

Fialové a bílé květiny

402 zobrazení
14 000 Kč
U sv. Valentina, v.o.s.
U sv. Valentina, v.o.s.
8. 10. 2020 19:00

datováno 1942

Fialové a bílé květiny, olej na malířském kartonu, 106x72 cm, rámováno v nepůvodním rámu, signováno vpravo dole, vzadu razítko z výstavy v Mánesu

Arnošt Hofbauer, křtěný Arnošt Václav Rudolf, se narodil 26. dubna 1869 v Praze. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Františka Ženíška a následně na Akademii výtvarných umění, kde ho učili Vojtěch Hynais a Maxmilián Pirner. Svou uměleckou kariéru započal na počátku 60. let 20. století, věnuje se sochařské tvorbě, volné grafice a malbě.

Roku 1897 odešel do Vídně, kde se živil malováním divadelních dekorací. Později podnikl studijní cesty do různých evropských destinací. Arnošt Hofbauer byl zakládajícím členem SVU Mánes a pracoval v redakci časopisu Volné směry. Výtvarně se angažoval i prostřednictvím tvorby plakátů pro výstavy SVU Mánes.

V období kolem roku 1930 vytvořil ucelený cyklus obrazů, vyznačujících se výraznou barevností a pastózními nánosy barvy. Arnošt Hofbauer experimentoval s modernistickými a tradičními přístupy. Mezi jeho nejznámější obrazy patří symbolistická díla "Ledová hora před východem slunce" a "Poutník". Později se věnoval i tvorbě plakátů a freskám.

Arnošt Hofbauer zemřel 11. ledna 1944 v Praze. Původně plánovaná výstava SVU Mánes k 75. výročí autora se nakonec stala výstavou posmrtnou. Výstavní katalog z roku 1944 obsahuje úvodní slovo od Dr. Kamila Novotného. Na výstavě bylo vystaveno 300 položek, z toho 169 olejů.