#228

Oldřich Zezula
(1907 – 1980)

Pohled na lázně Luhačovice

Oldřích Zezula (1907-1980)
Oldřích Zezula (1907-1980)
Oldřích Zezula (1907-1980)
#228

Oldřich Zezula
(1907 – 1980)

Pohled na lázně Luhačovice

263 zobrazení
9 000 Kč
U sv. Valentina, v.o.s.
U sv. Valentina, v.o.s.
8. 10. 2020 19:00

datováno 1978

Pohled na lázně Luhačovice, olej na plátně, 65x85 cm, rámováno, signováno vpravo dole

Oldřich Zezula se narodil 24. května 1907 v Ratajích. Po studiích na reálce v Kroměříži maturoval na reálce v Jevíčku. Ve výtvarném umění se začal angažovat již od dětství, kdy ve čtyřech letech kopíroval obrázky Mikoláše Aleše a Josefa Lady z tehdejších kalendářů.

V letech 1927–1929 absolvoval studium na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde byl žákem významných osobností, jako byli Oldřich Blažíček, prof. J. Folkman a prof. arch. A. Vávra. Následně složil přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval jednoletou přípravku u Josefa Loukoty a poté 3 roky všeobecnou školu a další 3 roky mistrovské školy u Jakuba Obrovského. Dokončil studia a promoval 21. června 1935.

Oldřich Zezula si také doplnil studie na Karlově univerzitě v Praze a získal titul profesora na bývalých středních školách. Začal učit na reálce v Turnově v roce 1932 a po roce 1934 přešel na reálné gymnázium v Příboře. Od roku 1939 učil na různých školách v Kroměříži, včetně gymnázia, sociálně zdravotní školy a dalších vzdělávacích institucí. Od roku 1958 učil na jedenáctileté střední škole v 6. až 9. postupném ročníku. Svou pedagogickou kariéru zakončil odchodem do důchodu v roce 1967.

Oldřich Zezula zemřel 29. června 1980 v Kroměříži a je pohřben na tamním hřbitově.