#262

Josef Loukota
(1879 – 1967)

Baletka na židli

Loukota, Josef (1879-1967)
#262

Josef Loukota
(1879 – 1967)

Baletka na židli

588 zobrazení
220 000 Kč
U sv. Valentina, v.o.s.
U sv. Valentina, v.o.s.
31. 3. 2021 18:00

Baletka na židli, olej na plátně, 78x59 cm, rámováno v dekorativním rámu, značeno štítkem, signováno vpravo dole,

Josef Loukota, křtěný Josef Jindřich, byl český malíř a pedagog, narozený 28. června 1879 v Hranicích.

Studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze a následně na Akademii výtvarných umění pod vedením Brožíka a Schwaigera. V letech 1910 až 1939 působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze. Žil ve Staré Huti, kde je po něm pojmenována ulice, a je pohřben v Dobříši.

V jeho malířském díle se objevují podobizny a žánrové obrazy. Známý je zejména svými nástěnnými alegoriemi, které jsou umístěny v Národním muzeu v Praze. Jeho obrazy zahrnovaly také výjevy ze života a jeho kresby se vyznačovaly mistrovským zachycením postav v pohybu. Loukotova díla byla vystavována na různých výstavách v Praze, Vídni, Mnichově a dalších městech.

Zemřel 23. července 1967 v Praze.