#218

Karel Liebscher
(1851 – 1906)

Zátkův mlýn u Boršova nad Vltavou

Liebscher Karel (1851-1906)
Liebscher Karel (1851-1906)
Liebscher Karel (1851-1906)
Liebscher Karel (1851-1906)
Liebscher Karel (1851-1906)
#218

Karel Liebscher
(1851 – 1906)

457 zobrazení
29. 11. 2018 18:00

Zátkův mlýn u Boršova nad Vltavou, rok 1896, olej na plátně, rozměry malby 49,5 x 74,5 cm, signováno a datováno vpravo dole K. Liebscher 1896, původní adjustace, rám mírně poškozen. Tento obraz vytvořil Karel Liebscher na objednávku pro dceru zakladatele Zátkových mlýnů paní Miloslavu Zátkovou-Wotavovou-Terebovou (1855-1922), aby jí připomínal domov, neboť když se provdala za architekta a stavitele Rudolfa Tereba (1850-1904), následně se s manželem odstěhovala do Prahy. Provenience: dílo získáno z rodiny Zátků

Karel Liebscher byl český malíř, krajinář a ilustrátor, známý svým výběrem malebných scenérií, harmonií a úhledností ve svých obrazech.

Karel Liebscher se narodil 24. února 1851 v Praze. Od dětství projevoval nadání ke kreslení, ale zpočátku neplánoval, že by se malba stala jeho hlavním povoláním. Studoval techniku a pracoval jako asistent na stavebním úřadě. Nicméně, po půl roce ho postihla nervová nemoc, což vedlo k potřebě klidu. Během pobytu v lázních Gräfenberg, Táboře a Letinách začal systematicky studovat přírodu a věnovat se krajinomalbě.

V roce 1883 studoval na vídeňské malířské akademii, a v roce 1884 se oženil s Emou Procházkovou. Karel Liebscher se věnoval převážně krajinomalbě a ilustroval české památky a krajiny. Jeho první významnou výstavu, na které představil 128 obrazů a studií, uspořádal v roce 1885 v Praze.

Liebscher maloval motivy českých památek, krajiny (zejména Šumavu), a později i náměty ze zahraničí, kam cestoval (středomořské pobřeží, Bosna). Ilustroval také práce vydávané Janem Ottem, zejména v časopisech, jako byla "Zlatá Praha", a v knihách, například "Čechy" od Bedřicha Bernau nebo "Hrady a zámky" od Augusta Sedláčka.

Karel Liebscher zemřel 20. dubna 1906 v Praze a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.