#175

Alfred Desiré Lanson (1851-1898)

#175

Plastics
464 zobrazení
29. 11. 2018 18:00
5. aukce
5. aukce

Francie, konec 19. století, Jeremiáš a Izajáš - párové busty proroků, kararský mramor, signováno A. Lanson, na soklu jména proroků v hebrejštině, rozměry busty Jeremiáše: 65 x 54 x 32 cm, hmotnost: 81,5 kg, rozměry busty Izajáše: 64 x 50 x 34 cm, hmotnost: 75,2 kg, velmi dobrý stav – drobné oťuky na soklu. Alfred Désiré Lanson byl významný francouzský sochař 2. poloviny 19. století. Narodil se v roce 1851 ve městě Orléans. Studoval v Paříži na umělecké škole École des Beaux-Arts a byl žákem Pierra Louise Rouillarda, Françoise Jouffroye a Aimého Milleta. Od roku 1870 až do roku 1897 pravidelně vystavoval své práce na uměleckých výstavách a Salónech, kde po celou dobu své kariéry průběžně získával za svá díla významná ocenění. Lansonův zápis do Salonu v roce 1876, sádrové sochy Jasona a zlatého rouna, mu přinesly prestižní cenu Prix de Rome. V červenci 1882 byl jmenován rytířem čestné legie a v květnu 1895 byl povýšen do hodnosti důstojníka. V roce 1889 získal grand prix na pařížském veletrhu l’Exposition universelle. Alfréd Désiré Lanson zemřel 3. dubna 1898 v Paříži v pouhých 47 letech. Jeho mistrovská díla jsou zastoupena zejména v Louvru a v mnoha dalších světových muzeích.