#111

Unikátní vídeňský regulátor s ročním chodem

#111

Watch
926 zobrazení
1 800 000 Kč
Starožitnosti-Galerie USTAR s.r.o.
29. 11. 2018 18:00
5. aukce
5. aukce

Datace: rok 1858 Hodinář: Wenzel Schönberger, Rakousko Vídeň, od roku 1847 vídeňský mistr Stroj: Grahamův kotvový krok, rubínové šatony a palety, krycí fazetová skla Funkce stroje: 365-ti denní chod, zobrazuje hodiny, minuty a vteřiny Celkové rozměry: výška 214 x šířka 44 x hloubka 24 cm Číselník: smalt, zlacená mosaz, ručně malované římské číslice I až XII, vteřinový číselník, modřené ocelové ručky Kyvadlo: bronzová zlacená čočka značená WIEN a mistrovskou liteckou značkou, dřevěná tyč, pružinový závěs Hodinová skříň: značená ANNO 1858, mořené ořechové dřevo Stav: hodiny jsou plně funkční, hodinová schránka, stroj a číselník se dochoval ve velmi zachovalém stavu s drobnými poškozeními, které odpovídají staří předmětu a míře jeho opotřebení. Tento monumentální neogotický nástěnný regulátor z roku 1858 od hodináře Wenzla Schönbergera je překrásnou ukázkou vrcholného vídeňského hodinářského umění. Bezpochyby se jedná o špičkové a mimořádné nástěnné hodiny, které byly nejspíše vyrobeny na objednávku. Jedinečnost tohoto regulátoru umocňuje precizní provedení stroje - zřídka se vyskytují datace řezbované hodinové skříně a značení zakázkově vyrobené bronzové čočky kyvadla. Hodinový stroj je vyroben ze speciální hodinářské mosazi, hřídele stroje jsou uloženy v rubínech zasazených do šroubovaných šatonů, ocelová kotva Grahamova kroku má rubínové palety a mechanismus stroje je osazen krycími fazetovými skly. Ručně malovaný smaltový číselník signovaný W. Schönberger in Wien je zdobený dvanácti plastickými rámečky se smaltovými štítky a je osazen dvěma bohatě prořezávanými ocelovými ručkami. Číselník je malovaný římskými číslicemi I až XII, má minutové dělení a malý excentricky umístěný sekundový číselník. Stroj je poháněn speciálně tvarovaným závažím na struně a bohatě prořezávané kladce. Sekundové kyvadlo s dřevěnou tyčí a reliéfně zdobenou zlacenou a značenou čočkou je zavěšené na jednopružinovém závěsu. Jedno natažení stroje umožňuje nepřetržitý chod hodin po dobu 365-ti dnů, a proto je jejich obsluha velmi komfortní. Hodinový stroj je umístěn v řezbované hodinové skříni provedené v gotickém stylu. Tato nástěnná skříň o celkové výšce 214 cm je vyrobena z ořechového mořeného dřeva, je částečně prosklená a v horní části předních dvířek je značena ANNO 1858. Literatura: tyto hodiny budou publikovány v připravované knize DIE WAND - & BODENSTANDUHREN DER DONAUMONARCHIE. UHRMACHERZENTREN 1780-1850, jejíž autorem je Stephan Andréewitch a Paul Archard.