#100

Trombon s křesadlovým zámkem

Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
Trombon s křesadlovým zámkem
#100

Trombon s křesadlovým zámkem

Zbraně a faleristika
613 zobrazení
29. 11. 2018 18:00
5. aukce
5. aukce

Turecko, kolem poloviny 18. století, jednohlavňová civilní palná zbraň – polopažbená puška předovka – trombon délky 760 mm s hlavní přecházející z osmihranného do kruhového průřezu délky 440 mm s hladkým vývrtem o průměru v rozšířeném ústí 63 mm. Hlaveň má na osmihranu zdobení rytými rozvilinami v mosazi, na hřbetě rytinou půlměsíce s hvězdičkami a po obvodu zlaceným kroužkem za rozšířeným ústím hlavně. Křesadlový zámek francouzského typu s plochým kohoutem je upraven z anglického puškového zámku, je zdoben rytinou rozvilin a jištěn dvěma příčnými šrouby s kostěnými podložkami. Pažba z ořechového dřeva je zdobena inkrustací kostěných kosočtvercových destiček a mosaznými hřebíčky, botka je hladká. Hladký lučík anglického typu má přední výběžek zkrácen z důvodu výzdoby předpažbí obdobnou inkrustací jako pažba. V předpažbí je zasunut ve dvou hladkých tulejkách dřevěný nabiják s profilovanou hlavicí.