#7

Mathurin Moreau
(1822 – 1912)

Francie

Bronzová plastika - Moreau Mathurin (1822-1912)
#7

Mathurin Moreau
(1822 – 1912)

Francie

Plastics
706 zobrazení
26. 3. 2017 16:00

Francie , okolo roku 1900, původní autorský odlitek číslo 1, secesní bronzová plastika - Alegorie nymfy s dětskými figurami, patinovaný bronz, signováno Moreau, celkové rozměry 39 x 32 x 21 cm. Mistrovsky provedená bronzová plastika prestižního sochaře a dekoratéra 19. století. Mathurin Morea patřil k předním francouzským sochařům akademického směru a jeho tvorba se vyznačovala vynikajícím vystižením obsahového vyznění díla. V popředí umělcova zájmu byla vždy řemeslná dokonalost produktu, realistická věrnost a akademická ušlechtilost, což velmi dobře dokumentuje i tato nabízená plastika. Svými díly je autor zastoupen nejen ve Francii, ale i v Latinské Americe a Kanadě. Znalecký posudek: Doc. PhDr. Josef Maliva

Mathurin Moreau byl francouzský sochař narozený v roce 1822 v Dijonu. Pocházel z umělecky zaměřené rodiny, kde jeho otec Jean-Baptiste Moreau a bratři Hippolyte a Auguste byli také sochaři. V roce 1842, ve věku 21 let, získal druhou cenu v Římě, což byl značný úspěch.

Moreau začal vystavovat na Salonu v roce 1848 a později obdržel čestnou medaili v roce 1897. Pravidelně získával ceny na Salonech a také na světových výstavách v letech 1867, 1878 a 1889. Byl dokonce jmenován starostou 19. pařížského obvodu, a na jeho počest byla v roce 1912 pojmenována ulice.

Mathurin Moreau je znám především pro své impozantní sochy a fontány. Na světové výstavě v roce 1855 představil velkou fontánu se slévárnou Val d'Osne, která obdržela zlatou medaili. Fontána, nazvaná "Fontána Tourny", zdobí nádvoří quebeckého parlamentu. V roce 1855 také královna Viktorie obdržela darem jeho sochy čtyř ročních období, které dodnes zdobí zahradu Osborne House.

Spolupracoval s Val d'Osne na vytváření modelů fontán, zahradních soch, svícnů, kandelábrů atd. Jeho díla zdobí veřejný prostor nejen ve Francii, ale také v Ženevě, Liverpoolu, Peru a Buenos Aires. Moreau byl na vrcholu národní scény dekorativního umění, a spolupracoval i se zlatníkem Christoflem. Některé krásné kousky této spolupráce jsou dnes uchovány v muzeu Orsay.

Zemřel v roce 1912.