Úplněk nad Pražským hradem
Datace: 30. až 40. léta 20. století
Značeno v desce: O M
Technika: litografie na papíře
Rozměry: 25 x 17 cm
Stav: viz foto, volně loženo, nerámováno
Otakar Mrkvička se narodil 19. prosince 1898 v Příbrami. Studoval v Praze na Malířské akademii u profesora J. Loukoty a na Uměleckoprůmyslové škole u profesorů E. Dítěte a V. H. Brunera.
Byl známý jako český malíř, ilustrátor, karikaturista a výtvarný kritik. Byl také členem seskupení českých avantgardních umělců Devětsil.
V jeho tvorbě sehrála politická karikatura význačnou úlohu jako jedna z odnoží proletářského umění. Po něm je pojmenována ulice v Praze – Řepích.
Během druhé světové války byl členem odbojové skupiny Parsifal.
Otakar Mrkvička zemřel 20. listopadu 1957 v Praze a byl pohřben na Městském hřbitově v Příbrami. Jeho manželkou byla herečka Lída Otáhalová.