vyvolávací cena: 800 000 CZK

11. Franz Xaver Gruber (1801-1862) VELKÝ FORMÁT

Zátiší s květinami, motýly a akváriem s rybičkami, 40. až 50. léta 19. století, olej na plátně, signováno vpravo dole F. Gruber, rozměry malby: 89,5 x 108,5 cm, na rubu razítko vídeňského prodejce výtvarných potřeb – Anton Maurer in Wien, původní adjustace, celkové rozměry s rámem: 133 x 151 cm, velmi dobrý stav, viz foto. Toto dílo patří mezi nejvýznamnější a formátově nejrozměrnější Grůberovi práce, které byly za poslední tři dekády nabízeny k prodeji na celosvětovém aukčním trhu. Provenience: původně z významné šlechtické sbírky Poznámka: Tento obraz je prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku podle § 13 zákona č. 20/1987 Sb. Komentář PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: Termín zátiší byl poprvé použit začátkem 18. století v nizozemském malířství a nadále bylo zátiší používáno nejen jako doplněk figurální kompozice, ale rozšiřovalo se i jako samostatný obor. Překrásné Gruberovo Zátiší s květinami, motýly a akváriem s rybičkami se vyznačuje přesnou realistickou malbou, která pokračuje v tradici nizozemského zátiší 17. století. Malíř na kamenném podstavci působivě naaranžoval a detailně s technickou dokonalostí a citem pro skladbu barev provedl různé druhy ovoce, kytici ve váze a akvárium ve tvaru velkého skleněného poháru, v němž plavou dvě červené rybičky. Pozoruhodné zátiší holandizujícího typu založené na drobnopisné malbě a systému jemných barevných lazur a detailního zachycení světla s jeho lomy a odrazy svědčí o Gruberově malířském mistrovství. O autorovi: Franz Xaver Gruber (1801–1862) Jeden z nejvýznamnějších malířů květinových zátiší vídeňské školy. V patnácti byl přijat na Akademii ve Vídni, kde byl rozpoznán jeho obrovský talent a bylo mu uděleno šestileté stipendium. Svůj talent podpořil mimořádnou pílí a na Akademii už během této doby získal několik školních cen. Kromě svých žákovských let už ale od raného věku sám vyučoval. Roku 1834 začal přednášet na Akademii a byl jmenován řádným profesorem. Po personálním zemětřesení na Akademii byl pověřen restrukturalizací celé výuky a bylo mu svěřeno řízení celé instituce v oblasti studentské tvorby. Roku 1839 vystavoval v Miláně, kde sklidil takový úspěch, že byl jmenován členem Milánské akademie výtvarného umění. Mezi velké obdivovatele Grubera patřil kancléř Clemens Lothar Metternich, kterému Gruber zhotovil velkou kolekci akvarelů. Maloval rostliny v Schönbrunnu a díky projevům náklonnosti od samého císaře si od něj objednávali nejvýše postavení šlechtici obrazy svých nejcennějších a nejkrásnějších rostlin. Vystavoval v Hamburgu, Bruselu, Londýně, Stuttgartu, Miláně, Pestu, Terstu a velký úspěch slavil v Paříži na světové výstavě v roce 1855, kde zaujal jeho obraz Zátiší s máky a motýlem.

Spodní odhadní cena 1200000
Horní odhadní cena 1400000