#37

Antonín Málek
(1937 – 2021)

Reprezentativní soubor, mapující životní dílo Antonína Málka

Málek Antonín 1937–2021 | Reprezentativní soubor, mapující životní dílo Antonína Málka
#37

Antonín Málek
(1937 – 2021)

Fine Arts
343 zobrazení
600 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 380 000 Kč
19. 6. 2022 20:00

Bez názvu, 1960–1961 tempera, tuš, lak, papír, pasparta, 29,5 × 42,4 cm, sign. UD MÁLEK 60–61 | Bez názvu, 1969 kombinovaná technika, akronex, tuš, sololit, sklo, rám, 91 × 63,5 cm, sign. PD MÁLEK V. 69., IRRGANGARS DÖRR IV. ANTONÍN MÁLEK | Bez názvu, 1961 , 1963 – 2 ks strukturální grafika, 1/20, papír, pasparta; strukturální grafika, 5/55, papír, pasparta, 3,5 × 17,8 cm; 23 × 15,9 cm, sign. tužkou LD MÁLEK 61; sign. PD MÁLEK 63 | Hlavy, 1980 – 2 ks akvarel, tuš, ruční papír, pasparta, 29,7 × 39,8 cm, sign. PD MÁLEK I. 80; tuš, lak, ruční papír, pasparta, 29,7 × 39,8 cm, sign. PD MÁLEK I. 80 | Hlavy, 1973, 1990–1996 – 2 ks tuš, pastel, tempera, papír, pasparta, 14,9 × 10,5 cm, sign. PD MÁLEK XI. 73, LN MÁLEK XI. 73; tuš, lak, papír, pasparta, 27,9 × 20,9 cm, sign. PD MÁLEK 90 – III. 96 | série Cambodia – 5 ks kombinovaná technika, papír, pasparta, 30 × 20,9 cm, sign. LD MÁLEK ANGKOR THOMAR 2000; 20,9 × 29 cm, sign. PD MÁLEK ANGKOR WAT, IX. 2000; 21,7 × 14,1 cm, sign. UD MÁLEK 07 VIII 99, ANGKOR, TA PROHM; 15,9 × 29,5 cm, sign. PD MÁLEK III. 98 CAMBODIA ANGKOR; 24,8 × 20,3 cm, sign. LD MÁLEK, BAPHOON ix. 2000

Antonín Málek se narodil 28. srpna 1937 v Plzni. V letech 1952–1956 navštěvoval Střední výtvarnou školu na Hollarově náměstí v Praze a následně strávil přípravný rok k přijetí na Akademii výtvarných umění v Praze (prof. Jaroslav Vodrážka). Na Akademii studoval v letech 1957–1958 v ateliéru prof. Vlastimila Rady a poté do roku 1963 v malířském ateliéru prof. Karla Součka. Během studií se spřátelil s umělci jako Jiří Valenta, Milan Ressel, Bedřich Dlouhý, Zbyšek Sion, Jan Koblasa a dalšími.

V době tuhého komunistického režimu Antonín Málek hledal inspiraci mimo školní prostředí. Poskytovaly mu ji přehrávky současné klasické hudby, jazz, neoficiální přednášky Jaromíra Pečírky o moderním západním umění a setkání s dalšími výtvarníky, včetně Vladimíra Boudníka a Mikuláše Medka.

V roce 1968 po okupaci Československa uskutečnil svou první samostatnou výstavu v Galerii nakladatelství Lidová demokracie na Karlově náměstí. Následně emigroval do Švédska, kde žil a pracoval v městečku Alingsås a později v Kielu v letech 1973–1979. V roce 1977 získal švédské občanství a poté se přestěhoval do Kolína nad Rýnem v roce 1979.

Během 70. let Antonín Málek vytvářel portréty a figurální kompozice, ve kterých se projevovala úzkost a ironický škleb. Malíř se však vymezoval proti schematizaci obrazové formy a zaměřoval se na lidské reakce na skutečnost. V jeho dílech lze spatřit expresivní a deformované masky, které vystavují zraňujícím atakům okolí.

Roku 1993 byl Antonín Málek pozván na kolínskou Fachhochschule do Ladákhu v indickém Tibetu, kde se věnoval restaurování nástěnných maleb v rámci projektu Save Alchi. Od té doby pravidelně navštěvoval toto místo, kde maloval tibetskou krajinu a kláštery. Roku 1998 podnikl cestu do kambodžského Angkor Vat v rámci konzervačního a dokumentačního projektu a následujícího roku působil jako pedagog na Královské Akademii umění v Phnompenhu.

Antonín Málek zemřel 29. října 2021 v Trnové, ale jeho umělecké dědictví pokračuje ve svých dílech a odkazu, který zanechal ve světě umění.