#18

Jiří Kovanda
(1953)

Bez názvu

Kovanda Jiří *1953
#18

Jiří Kovanda
(1953)

Bez názvu

Fine Arts
Žádné limity
380 zobrazení
Neprodáno
44 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
20. 6. 2021 13:30

Základní údaje

Poznámka CZ
Lit.: Edith Jeřábková, Jiří Kovanda (Klenová: Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem společně s Galerií Klatovy, 2010), s. 45, vyobr. 82. „Jestliže ještě před takovými pěti roky jsem měl sklon vnímat jednotlivé segmenty Kovandovy tvorby separátně: koláže jako preludium, akce jako víceméně uzavřenou kapitolu, obrazy z druhé poloviny osmdesátých let jako uzavřenou kapitolu, instalace jako průběžně obnovovanou praxi, kresby jako odbočky a objekty jako zpevňující kostru, všechno je vlastně jinak. Všechno je dohromady, všechno spolu souvisí a všechno se prolíná.“ Marek Pokorný, Pokračování příště, in: Edith Jeřábková, Jiří Kovanda, Klenová: Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem společně s Galerií Klatovy, 2010, s. 45.

Popis

Bez názvu - kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 62,3 × 45 cm

O autorovi

Jiří Kovanda patří mezi nejžádanější české umělce na zahraničním trhu s uměním. Svými pracemi je zastoupen v prestižních zahraničních sbírkách umění jako Centre Georges Pompidou v Paříži, Muzeum Moderního umění ve Vídni či v Tate Modern v Londýně. Z mnoha významných výstav a přehlídek umění zmiňme jeho pozvání na mezinárodní přehlídku současného umění Documenta 12, performance v londýnské Tate Modern či výstavu v Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía v Madridu, z českého prostředí posledních let pak výstavu v Domě Fotografie GHMP či retrospektivu v Domě umění města Brna. V letech 1995 až 2022 působil na pražské Akademii výtvarných umění jako asistent v ateliéru Jiří Skrepla a od roku 2008 vede ateliér na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem.

Jiří Kovanda je skvělou ukázkou toho, že síla umění vychází z opravdovosti a pravé vášně. Místo studia umělecké školy si během dospívání zvolil profesi zedníka - i přesto a možná právě proto se nyní řadí mezi nejvýznamnější osobnosti současného umění české scény. 
Ke své tvorbě vždy přistupoval intuitivně, a ačkoli jeho dnes obecně známé performance vznikaly v politicky neutěšeném období 60. a 70. let, zůstal vždy soustředěn na osobní prožívání a mezilidské vztahy. Spolu s kanonickými tvůrci Petrem Šemberou, Karlem Malichem či Janem Mlčochem patří mezi přední české konceptualisty poválečného období. Počátkem 90. let se zásadně proměňuje politické prostředí a tím i autorova situace. Jeho práce se z hlediska zájmu zahraničních galerií ukazuje jako velmi žádaná, začíná být prezentována na nejvýznamnějších světových přehlídkách a zařazována do velkých světových sbírek umění. V současné době se Jiří Kovanda drží na žebříčcích nejprodávanějších českých autorů.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr