Poznámka | Provenience: z ateliéru autora. Malířská tvorba Jana Merty se v českém prostředí výrazně prosadila od konce osmdesátých let 20. století a od té patří k významným příspěvkůmčeské současné malby. Umělcův malířský přístup směřoval od počátku k lapidárnímu obrazovému vyjádření, které vycházelo z konkrétní předlohy, běžných předmětů, krajin, postav nebo portrétů, často spojených s osobními zážitky, ale výsledný obraz postupně oprošťoval na hranici abstrakce. Nezastupitelnou roli proto hrají názvy děl, které připomínají vazbu na konkrétní motiv a často tvoří pointu díla. Vytváření dojmu prostoru v obraze, zachyceného modulováním světla a především barvy, patří k typickým znakům Mertovy malby. Důležitou úlohu pro něj má také téma obrazu a média malby samotné. Velkoformátové virtuózní malby s delikátní barevností jsou zastoupeny ve významných českých i zahraničních sbírkách. |
Jan Merta se narodil 4. prosince 1952 ve Šumperku, Československo. Patří k nejvýznamnějším českým malířům umělecké generace, která na výtvarnou scénu vstoupila v osmdesátých letech dvacátého století. Svá raná díla z první poloviny šedesátých let vytvářel v duchu naivního mysticismu.
Jan Merta projevoval zájem o malbu již od útlého dětství. Jeho otec, nadaný malíř, mu byl prvním učitelem. V Mertových třinácti letech se jeho rodina přestěhovala do Ústí nad Labem, kde se setkal s malířem Janem Danielem Smetanou, který ho seznámil s moderním uměním a stal se jeho vzorem.
Po srpnových událostech roku 1968 odcestoval Jan Merta s Janem Danielem Smetanou do Vídně, kde studoval staré mistry v muzeích a galeriích. Později se přestěhoval do Prahy, kde studoval na Střední odborné škole výtvarné Václava Hollara. Po maturitě se pokoušel dostat na Akademii výtvarných umění, což se mu podařilo až v roce 1981. Studoval u profesorů Oplta a Ptáčka a získal si respekt svých kolegů.
Jan Merta se vyvíjel ve vlastním uměleckém směru, který byl osobitý a samostatný. Jeho malba je individuální a závisí na jeho prožitcích a zkušenostech. Po ukončení Akademie se seznámil s díly podzemních ateliérů, což ho obohatilo o současné kvalitní výtvarné umění.
Merta je absolventem AVU a patří ke generaci umělců, kteří se v 80. letech distancovali od oficiálního vzdělání a začali vystavovat neoficiálně. Jeho dílo je řazeno k postmoderně. Získal cenu Osobnost roku v letech 2005 a 2009.