#10

Jan Merta
(1952)

Mladým dělostřelcům

Merta Jan *1952
#10

Jan Merta
(1952)

Mladým dělostřelcům

Fine Arts
555 zobrazení
300 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 210 000 Kč
11. 4. 2021 13:30

Poznámka
Provenience: z ateliéru autora. Malířská tvorba Jana Merty se v českém prostředí výrazně prosadila od konce osmdesátých let 20. století a od té patří k významným příspěvkůmčeské současné malby. Umělcův malířský přístup směřoval od počátku k lapidárnímu obrazovému vyjádření, které vycházelo z konkrétní předlohy, běžných předmětů, krajin, postav nebo portrétů, často spojených s osobními zážitky, ale výsledný obraz postupně oprošťoval na hranici abstrakce. Nezastupitelnou roli proto hrají názvy děl, které připomínají vazbu na konkrétní motiv a často tvoří pointu díla. Vytváření dojmu prostoru v obraze, zachyceného modulováním světla a především barvy, patří k typickým znakům Mertovy malby. Důležitou úlohu pro něj má také téma obrazu a média malby samotné. Velkoformátové virtuózní malby s delikátní barevností jsou zastoupeny ve významných českých i zahraničních sbírkách.

Mladým dělostřelcům (Vývrat), 1991, 1993, 1994, 1997 - akryl, plátno, 85 × 40 cm, sign. na rubu JAN MERTA MLADÝM DĚLOSTŘELCŮM (VÝVRAT) Praha 91 Libkov 93 94 Praha 97

Jan Merta se narodil 4. prosince 1952 ve Šumperku, Československo. Patří k nejvýznamnějším českým malířům umělecké generace, která na výtvarnou scénu vstoupila v osmdesátých letech dvacátého století. Svá raná díla z první poloviny šedesátých let vytvářel v duchu naivního mysticismu.

Jan Merta projevoval zájem o malbu již od útlého dětství. Jeho otec, nadaný malíř, mu byl prvním učitelem. V Mertových třinácti letech se jeho rodina přestěhovala do Ústí nad Labem, kde se setkal s malířem Janem Danielem Smetanou, který ho seznámil s moderním uměním a stal se jeho vzorem.

Po srpnových událostech roku 1968 odcestoval Jan Merta s Janem Danielem Smetanou do Vídně, kde studoval staré mistry v muzeích a galeriích. Později se přestěhoval do Prahy, kde studoval na Střední odborné škole výtvarné Václava Hollara. Po maturitě se pokoušel dostat na Akademii výtvarných umění, což se mu podařilo až v roce 1981. Studoval u profesorů Oplta a Ptáčka a získal si respekt svých kolegů.

Jan Merta se vyvíjel ve vlastním uměleckém směru, který byl osobitý a samostatný. Jeho malba je individuální a závisí na jeho prožitcích a zkušenostech. Po ukončení Akademie se seznámil s díly podzemních ateliérů, což ho obohatilo o současné kvalitní výtvarné umění.

Merta je absolventem AVU a patří ke generaci umělců, kteří se v 80. letech distancovali od oficiálního vzdělání a začali vystavovat neoficiálně. Jeho dílo je řazeno k postmoderně. Získal cenu Osobnost roku v letech 2005 a 2009.