#44

Petr Nikl
(1960)

Ruce a nohy

Petr Nikl *1960
#44

Petr Nikl
(1960)

Ruce a nohy

Fine Arts
486 zobrazení
280 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
18. 10. 2020 13:30

Poznámka
Malba tvoří jednu z mnoha uměleckých poloh všestranného umělce, performera, hudebníka Petra Nikla. Na uměleckou scénu vstoupil v osmdesátých letech 20. století na výstavách Konfrontací jako člen skupiny Tvrdohlaví, kteří demonstrovali svůj zájem o živelnou, expresivní malbu jako protiklad k introspektivní a existencionální tvorbě předchozí generace. Petr Nikl vybočoval svým malířským projevem z převládající estetiky skupiny. Jeho hladké, pečlivě budované malby prozrazují inspiraci protorenesančními italskými malbami, jejichž technická preciznost se stala také Niklovým poznávacím znamením. Niklovy malby druhé poloviny osmdesátých let 20. století, zachycující lidská a zvířecí bezbranná mláďata, jsou vzpomínkou na lidskou něhu, kultivovanost a laskavost. Frontálně pojednané stylizované postavy nezařaditelných bytostí jsou schoulené do sebe a nachází se ve stavu prenatálního stadia, zárodku, obklopeného neurčitým metafyzickým prostorem. Před vnějším světem jsou dosud chráněny. Vyzařují ticho, soustředění a bezpečí. Ke vzpomínkám z dětství se Nikl opakovaně ve své tvorbě vracel, jeho rané obrazy z tohoto období však patří k těm nejšťastnějším.

Ruce a nohy, 1991|olej, plyš, plátno, 162 × 146 cm, sign. na rubu PETR NIKL „RUCE A NOHY“ „HÄNDE UND FÜSSE“ 1991, 162 × 146 cm

Petr Nikl, narodil se 8. listopadu 1960 v Gottwaldově, je všestranný český umělec, jehož talent se projevuje v malbě, ilustraci, psaní, hudbě i divadle.

Po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením profesorů Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Nikl je držitelem několika prestižních ocenění, včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1995 a tří cen za „Nejkrásnější knihu roku“ udělených Ministerstvem kultury v letech 1997, 2001 a 2002. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků, což svědčí o mezinárodním uznání jeho práce.

Byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví a je známý pro svou decentní barevnost v obrazech. Nikl je také autorem několika knih pro děti a mládež, za knihu "Záhádky" získal v roce 2008 Magnesii Literu.

Ve své tvorbě se neomezuje pouze na jedno médium, angažuje se v divadelních performancích, hudebně spolupracuje s různými soubory a v roce 2016 vydal album "Vosa". Jako iniciátor a programátor se podílí na kulturních akcích, jako je šestitýdenní projekt Hnízda her. Ve své fotografické tvorbě se věnuje tématu portrétu v cyklu "Netopýří princezny".