datum aukce 09. 06. 2019 13:30
92
prodáno za: 240 000 CZK
vyvolávací cena: 140 000 CZK

52. Gross František 1909–1985

Paříž, 1945 - olej, karton, rám, 28 × 38,5 cm, na rubu přípis

Poznámka Provenience: Dílo pochází z významné sbírky. Lit.: srov. Petrová Eva, František Gross. Brno 2004, s. 157. Odhadní cena 180 000–220 000 Kč.
Informace František Gross, zakládající člen známé Skupiny 42, se řadí k předním osobnostem české malby minulého století. Vycházel z kubistického tvarosloví a surrealistické poetiky. Ztotožnil se se skupinovým zaměřením na ztvárnění velkoměstského života, inspiroval se bouřlivým technickým a vědeckým pokrokem. Vždy ho zajímalo, jak se vyvíjí okolní svět, jehož kladné i záporné stránky uměl přesně vystihnout. Za nejdůležitější období v jeho tvorbě považují odborníci i sběratelé právě období Skupiny 42. Po padesátých letech, kdy na čas do jisté míry podlehl takzvanému socialistickému realismu, dosáhl však v šedesátých až osmdesátých letech nových tvůrčích vrcholů. Tehdy invenčním způsobem navázal na své počátky, znovu dokázal citlivě reagovat na proměny měst a na technické objevy. Obraz Paříže z roku 1945 má typické rysy umělcova projevu, vyznačuje se výraznou zjednodušující kresbou, střídmou a přitom citlivě a bohatě odstupňovanou barevností, smyslem pro vystižení atmosféry a rytmu města, pro zdůraznění důležitých a potlačení nepodstatných prvků.

Sál 240 000 CZK 09. 06. 2019 13:57:06
Sál 230 000 CZK 09. 06. 2019 13:57:04
Sál 220 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:57
Sál 210 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:51
Sál 200 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:45
Sál 190 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:42
Sál 180 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:38
Sál 170 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:35
Sál 160 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:32
Sál 150 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:31
Sál 140 000 CZK 09. 06. 2019 13:56:28