datum aukce 09. 06. 2019 13:30
4
264
prodáno za: 330 000 CZK
vyvolávací cena: 220 000 CZK

47. Lhoták Kamil 1912–1990

Na závodní dráze, 1967 - olej, tempera, plátno, překližka, pasparta, rám, sklo, 16 × 27,5 cm, sign. LD Kamil Lhoták 1967, na rubu přípis

Poznámka Pravost potvrzena PhDr. Jiřím Machalickým. Lit.: Šteff ek Libor, Kamil Lhoták: obrazy, Praha 2017, s. 317, o. 1343/5. Uvedeno v soupisu díla Kamila Lhotáka pod č. 1343/5. Odhadní cena 320 000–450 000 Kč.
Informace Kamil Lhoták, přední člen slavné Skupiny 42, se stal jednou z nejvýraznějších osobností české malby 20. století. Brzy dospěl ke svému charakteristickému projevu, který plně odpovídal směřování skupiny, jejímž základním prohlášením se stal text Jindřicha Chalupeckého Svět, v němž žijeme. Kamil Lhoták ovšem vnesl do skupiny nové přístupy k městským i technickým motivům. Na rozdíl od většiny ostatních členů – malířů, básníků, sochaře a fotografa, je ztvárňoval s romantickým cítěním. Uměl obdivuhodně vyjádřit nostalgickou atmosféru pražské periferie, různých dílen, holešovického přístavu, lodí na řece… Miloval technické vynálezy – vzducholodě, balóny, letadla, auta, motorky či velocipédy. S obdivem ke strojům je spojený i jeho zájem o automobilové, motocyklové a cyklistické závody, jejichž prostředí velmi dobře znal. Obraz nazvaný Na závodní dráze je krásnou a kompozičně zajímavou ukázkou jeho malby. Navíc pochází z jednoho z vrcholných malířových období, kdy se stále rozvíjela jeho takřka nevyčerpatelná invence.

Sál 330 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:33
Sál 320 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:30
Sál 310 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:26
7****4 300 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:16
6****8 290 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:10
7****4 280 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:08
6****8 270 000 CZK 09. 06. 2019 13:54:02
7****4 260 000 CZK 09. 06. 2019 13:53:58