poznámka 1 | Provenience: Obraz pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, která koncem 90. let 20. století zakládala svoji sbírku a zaměřila se na díla současných autorů. Nadaci se podařilo získat mimořádnou kolekci špičkových děl, jejichž ceny dnes dosahují mnohonásobku dřívějších cen. Prodej tohoto díla přispěje na rekonstrukci budovy v Praze sloužící jako výzkumné a výstavní centrum nadace. |
Jan Hísek se narodil 26. července 1965 v Praze a je významným českým malířem, grafikem, kreslířem a ilustrátorem.
Po studiu na Gymnáziu Nad Turbovou v Praze v letech 1979–1983 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v letech 1984–1990, kde studoval na ateliéru knižní kultury a písma pod vedením profesora Milana Hegara a docenta Jana Solpery.
Jan Hísek začal samostatně vystavovat od roku 1992, nejprve v České republice a později také ve Spojených státech a Velké Británii. V současnosti žije a pracuje v Praze.
Má na svém kontě několik katalogů z výstav a monografií o výtvarném umění. Kromě toho ilustroval mnoho knih a bibliofilských edicí, které vyšly v nakladatelství Aulos v nákladech pod sto kusů, jako například J.R.R. Tolkien: Kovář z Velké Lesné, Thomas Mann: Smrt v Benátkách, K.J. Erben: Kytice a další. Jan Hísek je znám svou vynikající práci v oblasti ilustrace a výtvarného umění.