datum aukce 09. 12. 2018 13:30
169
vyvolávací cena: 150 000 CZK

42. Gočár Josef 1880–1945

Komoda s vitrínou pro obývací pokoj Ludmily Slavíkové - Čechy, návrh J. Gočár v r. 1914 pro mineraložku L. Slavíkovou, dřevo s dýhovaným geometrickým dekorem, čiré sklo, mosaz, obdélná skříňka s prosklenou uzamykatelnou vitrínkou a výsuvnou odkladní plochou, výška 160 × 116 × 70 cm, přiložen jeden klíč pro uzamykání vitrínky

poznámka 1 Odhadní cena 340 000 – 400 000 Kč. Lit.: Zdeněk Lukeš, Pavel Panoch, Daniela Karasová, Jiři T. Kotalík Josef Gočár, Praha, 2010, obr. 257.
poznámka 2 Josef Gočár – architekt, urbanista a designér, jehož díla jsou dodnes považována za vrchol českého kubismu. Kromě stěžejních architektonických a urbanistických realizací se angažoval v mnoha významných uměleckých spolcích. Nejprve se stal členem klubu Za starou Prahu, SVU Mánes, dále spoluzakládal Sdružení architektů. Následuje činnost v uměleckoprůmyslového spolku Artěl. V roce 1912 společně s P. Janákem a J. Chocholou založil Pražské umělecké dílny a o později spoluzaložil Svaz českého díla. Roku 1926 byl J. Gočár jmenován rytířem francouzského řádu Čestné legie, v r. 1927 byl zvolen členem České akademie věd a umění, členem Ústavu pro stavbu měst při Masarykově akademii práce a dopisujícím členem Královského institutu britských architektů. V roce 1934 získal Katzovu cenu. Roku 1995 byla J. Gočárovi byla udělena Zlatá pamětní medaile AVU in memoriam, v roce 2000 byl zvolen v odborné anketě největší osobností české architektury 20. století.