datum aukce 14. 10. 2018 13:30
91
vyvolávací cena: 12 000 CZK

66. Lorenzl Josef

Hodiny - sign. Loren., Rakousko-Uhersko, 20.–30. léta 20. stol., návrh pravděpodobně J. Lorenzl, lakovaný obecný kov, hodiny s reliéfem dvou nahých ženských těl nesoucích ciferník v podobě glóbu, po obvodu dekorativní pás s kosmickými výjevy, výška 36,5 cm, bez záruky chodu.

Poznámka Josef Lorenzl patří mezi nejznámější sochaře art deca, jehož nejpočetnější tvorba spadá do období 20.–30. let 20. stol. Proslavily ho zejména elegantní ženské fi gury provedené v kombinaci bronzu a porcelánu, které byly často součástí zrcadel, hodin nebo lamp. Neméně známé jsou také jeho návrhy pro rakouské fi rmy Goldscheider a Keramos. Lorenzlovo dílo je vysoce ceněno sběrateli po celém světě a jeho jméno je spojeno s neměnnou kvalitou výrobků a návrhů, dosahujících mnohdy vysokých cen.