datum aukce 14. 10. 2018 13:30
278
vyvolávací cena: 900 000 CZK

37. Hofman Vlastislav, arch. 1884–1964

Soubor nábytku ložnice – 8 ks - Čechy, návrh V. Hofman v r. 1912, dýhované a černě lakované dřevo, noční stolky 2 ks, postele 2 ks, skříně 2 ks, sedátko a manžetník

Poznámka Lit.: publikováno v časopise STYL, roč. 5. (1913), strana 22 (článek Nový princip v architektuře - Vlastislav Hofman, strana 13 až 24) Provenience: Tento nábytek pochází z rodiny Antonína Ledče, jehož rodina darovala část svého kubistického nábytku do UPM Praha. V UPM ve sbírkách pod inv. číslem. Vlastislav Hofman byl všestranným výtvarníkem, architektem, urbanistou, průmyslovým výtvarníkem, interiéristou, malířem, grafi kem, scénografem, též teoretikem a kritikem architektury a užitého umění. Jako architekt projektoval např. Jiráskův a Štefánikův most v Praze. Jako scénograf vytvořil přes 400 výprav pro Národní divadlo v Praze nebo Divadlo na Vinohradech. Od roku 1918 byl spolu s malíři Čapkem, Špálou, Zrzavým a Marvánkem členem skupiny Tvrdošíjní. Jako průmyslový výtvarník spolupracoval s družstvem Artěl, pro které zhotovoval práce ve skle, kovu a keramice. V roce 1911 se zúčastnil příprav zakládání 44 Stolička Čechy, 10./20. léta 20. stol., dýhované a soustružené dřevo, rozměr 23 × 31 × 31 cm 8 000 Kč ⁄ € 313 generační avantgardní skupiny, na jejíž ustavující schůzi byli přítomni např. Filla, Gočár, Gutfreund a Janák. Na výstavě této skupiny nazvané Skupina výtvarných umělců vystavuje Hofman v roce 1912 v Obecním domě čalouněný nábytek, skleněné a keramické servisy. Jeho osobitý výtvarný styl se projevoval v mnoha směrech, stal se spolutvůrcem českého kubismu, do něhož vkládal velkou dynamiku. Nabízená souprava do ložnice z roku 1912 je toho příkladem.