datum aukce 14. 10. 2018 13:30
297
vyvolávací cena: 70 000 CZK

19. Boudník Vladimír 1924–1968

Bez názvu, 1963 - strukturální grafika, papír, pasparta, rám, sklo, 33 × 55,5 cm, sign. UD tužkou Vladimír Boudník 1963

Poznámka Publikovaná verze tisku v katalogu výstavy Šedesátá: Dům umění města Brna 2004, s. 37. V roce 1952 nastoupil Vladimír Boudník do vysočanského ČKD, bývalé továrny Aero, kde pracoval jako nástrojář k soustruhu a dílenský rýsovač až do roku 1965. Továrna se pro něj stala inspirací a alchymistickou dílnou. Právě zde také vznikla jeho autorská metoda strukturální grafi ky. Na povrch tiskové desky nanášel různé materiály (kovové piliny, písek, textil, nitě apod.), dílo se tak vyznačuje citem pro hmotu a její strukturu, výtvarně pak doplněné barvami, které na hmotu nanáší. Výsledná grafi ka představuje dramatickou poetiku, jejíž existenciální symboliku podtrhují žhnoucí červené tóny. V 60. letech 20. století se začíná o Boudníkovu tvorbu zajímat tisk i galerie. V roce 1963, kdy nabízené dílo vzniklo, otevírá svou samostatnou výstavu v Miami Museum of Modern Art.