#132

Vít Soukup
(1971 – 2007)

Žlutý šaolinec

Soukup Vít 1971–2007
#132

Vít Soukup
(1971 – 2007)

Žlutý šaolinec

101-150
546 zobrazení
90 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
22. 4. 2018 13:30

Žlutý šaolinec, 2006 - olej, plátno, rám, 125 × 91 cm, sign. na rubu V. Soukup 2006Dílo patří do malířského cyklu Armáda pro republiku a bylo prezentováno na výstavách Vít Soukup, Všechno, co zbylo, Divus 15. 2. 2013– 16. 3. 2013 a Armáda pro republiku, Karlín Studios, 2007. Publikováno: katalog výstavy Vít Soukup – The Rest of the Best, GAVU Cheb 2011

Vít Soukup byl výraznou postavou české umělecké scény v devadesátých a nultých letech. Osoba s mnoha tvářemi – malíř, filmař, divadelník a titulovaný doktor umění, který nejen tvořil, ale i reflektoval svou práci v kontextu soudobých uměleckých tendencí. Jeho teoretické texty odhalují rozpačitost postmoderního hledání a přinášejí možná východiska.

V Soukupově tvorbě se prolíná mnoho prvků – od malířství a filmu až po divadlo. V jeho teoretických úvahách se objevuje "metoda čípku", kterou používal ke smiřování protikladů a vyrovnávání osobní tvorby se společenskými otázkami. Soukup si nebral servítky a pohrával si s různými formáty umění, od malby po komiksy, fotoromány a pohádky.

I přes zdánlivou banalitu námětů ve svých malbách a parodičnost ve filmech a divadelních představeních se v jeho díle skrývají hluboká témata, podávaná s ironickým humorem a neexistenciální rafinovaností. Soukup se vyhýbal uzavřenému, elitářskému světu umění a přijímal inspiraci z prostoru umělecké licence braku a kýče.

Jeho malířské dílo představovalo významný příspěvek k dobové diskuzi o médiu malby. Inspiraci čerpal z komiksových příběhů, kutilských návodů a reklamních letáků. Jeho filmová tvorba využívala narativy béčkových žánrů, jako jsou kovbojky, detektivky nebo seriály, a vynikal popisnou prací s kamerou, střihem a hudbou, podporující moralizující směšnost společenských i uměleckých póz.

Vít Soukup byl uměleckým vizionářem, který svou tvorbou formoval dobu a otevíral nové perspektivy ve světě umění.