#57

Michal Gabriel
(1960)

Ještěrka

Gabriel Michal *1960, Josef Švanda
#57

Michal Gabriel
(1960)

Ještěrka

51-100
597 zobrazení
180 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
10. 12. 2017 13:30

Ještěrka, 1997 - kombinovaná technika, elektrické světlo, 62 × 42 × 42 cm Přiloženo schéma k elektrickému programu díla. Objekt obsahuje kinetický prvek pohybující se ještěrky, která díky vnitřnímu nasvícení a programu běhá po povrchu jehlanu. Odhadní cena 220 000–250 000 Kč. Provenience: Obraz pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, která koncem 90. let 20. stol. zakládala svoji sbírku a zaměřila se na díla současných autorů. Nadaci se podařilo získat mimořádnou kolekci špičkových děl, jejichž ceny dnes dosahují mnohonásobku dřívějších cen. Prodej tohoto díla přispěje na rekonstrukci budovy v Praze sloužící jako výzkumné a výstavní centrum Nadace.

Michal Gabriel se narodil 25. února 1960 v Praze a je český sochař a vysokoškolský učitel. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1978–1982 a poté pokračoval ve studiu sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1980–1987, kde byl žákem profesora Michaela Rittsteina.

V roce 1987 se stal zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Za svou tvorbu obdržel v roce 1995 cenu Jindřicha Chalupeckého. Od roku 1998 působil na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně (VUT) jako vedoucí ateliéru sochařství. V roce 2001 habilitoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a o šest let později byl zvolen děkanem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. V roce 2009 byl jmenován profesorem.

Michal Gabriel má široký rejstřík figurálních témat ve svém díle, který zahrnuje figury lidské i zvířecí, krajiny, stavby, lesy a geometrická tělesa. Jeho rané dílo zahrnovalo monumentální figurální motivy, ačkoli se postupem času zaměřil na různorodá témata a používá různé materiály a techniky, včetně 3D tisku.

V posledních letech vytvořil několik významných soch, včetně Letícího jelena na ulici V celnici, Pomníku obětem 1. světové války, Pastevců gepardů, sochy Otto Wichterle, Žraloků, Jogínek, tanečníků, lvice v Karlových Varech a sochy Karla IV. rovněž v Karlových Varech. Jeho díla jsou různorodá, sdružující reálné i mytické postavy ve velikostech od životní velikosti po nadživotní a v různých prostředích. Gabrielovy sochy jsou známé nejen svým výtvarným vyjádřením, ale i používáním různých materiálů a technik, což zahrnuje i práci s 3D tiskem.