#34

Václav Cigler
(1929)

Bez názvu

Cigler Václav *1929
Cigler Václav *1929
Cigler Václav *1929
Cigler Václav *1929
Cigler Václav *1929
#34

Václav Cigler
(1929)

Bez názvu

1-50
883 zobrazení
290 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 290 000 Kč
10. 12. 2017 13:30

Bez názvu, kolem r. 1985 - broušený, leštěný a matovaný objekt z citrínového skla, zlacená patka, 23,5 × 20 cm, sign. V. Cigler odhadní cena 350 000–400 000 Kč Václav Cígler (nar. 1929) vystudoval Vyšší odbornou školu sklářskou a Střední školu Nový Bor a ateliér Josefa Kaplického na VŠUP v Praze. V 60. a 70. letech 20. stol. sehrál důležitou roli ve vedení ateliéru skleněné architektury na bratislavské AVU. Václav Cigler patří mezi nejlepší současné české skláře, který se sklem pracuje jako se svébytným uměleckým materiálem, jehož jedinečné vlastnosti zrcadlení, odrazu a absorbci světla využívá ve svých unikátních prostorových projektech umístěných v krajině či architektuře. Vztah člověka k prostoru a krajině hraje pro Ciglerovu tvorbu důležitou roli.

Václav Cigler, narozený v roce 1929, prošel významným vývojem jako výtvarník, sochař a šperkař. Ve svých uměleckých začátcích studoval Vyšší odbornou školu sklářskou a Střední školu Nový Bor v oddělení rytí skla a malování a leptání skla v letech 1948–1951. Následně v letech 1951–1957 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Josefa Kaplického.

Václav Cigler byl členem Klubu konkretistů a Skupiny Jiná geometrie. V průběhu své kariéry působil jako vedoucí ateliéru Sklo v architektuře na Akademii výtvarných umění v Bratislavě v letech 1965–1981. Jeho díla nejsou příliš ilustrativně pojmenovávána, umožňujíc divákovi volnou interpretaci.

Začátky jeho tvorby zahrnují ryté skleněné talíře a nádoby s stylizovanými ženskými postavami. Postupem času, zejména od šedesátých let, se začal zabývat broušenými objekty z optického skla, které zachovávají základní geometrické tvary a transformují okolní realitu. Cigler se také věnoval sochařství a realizacím pro architekturu, včetně projektů pro stanice metra a obklad tubusu metra.

V oblasti šperkařství přinesl do popředí výtvarné scény nové myšlenky. Na průkopnické výstavě Ateliérový šperk v roce 1963 vystavil šperky z oblázků. Jeho šperky, často vycházející ze základních geometrických prvků, nesly vyhraněný výtvarný názor. Na výstavě v roce 1967 představil šperky, které nespadaly do běžných konvencí, včetně čelenek s kruhem před obličejem a rozměrných terčů s výřezy ve formě obličejové masky.

Celkově lze říci, že Václav Cigler se ve svém uměleckém díle zabýval vztahem mezi prostorem, přírodou, pohybem, světlem a skleněnou materií. Jeho tvorba odráží úsilí přenést složité koncepty moderní fyziky do konstruktivního umění, přičemž svá díla vnímal jako prostředek dialogu, vypovídající o osobě nositele.